nagłówek h1

Sumowe żywce i ich zbrojenie

W przypadku każdej ze znanych nam metod do połowu sumów sprawdzą się niemal wszystkie gatunki ryb spokojnego żeru, które występują naturalnie w łowisku. Leszcze, krąpie, liny, karasie i karpie uważane są za najlepsze.  

Dodano: 2017-01-26

Ich wielkość powinna oscylować między 20-50 cm. Zdarzają się sytuacje, kiedy żywce osiągają wielkość nawet 60 cm. I tutaj gorący apel - nie obawiajcie się stosować dużych żywców ! Kilogramowego karpia lub leszcza bez żadnych problemów zaatakuje nawet metrowy sumek. Nie mniej jednak stosowanie dużych żywców zniweluje częściowo ataki wąsatej młodzieży, a duże sumy będą miał czas namierzyć nasze zestawy. Zbrojenie żywców jest również bardzo istotne. Trzeba pamiętać, że w naszych wodach obowiązuje niestety zakaz zbrojenia żywców na więcej niż jeden hak lub kotwicę. Są jednak systemu, dzięki którym nasz żywiec zachowuje się jak przy zbrojeniu podwójnym i w niedługim czasie postaramy się to Wam przedstawić. Jeżeli łowimy w wodach wolno płynących lub stojących żywca należy zbroić za grzbiet wtedy unikniemy splątywania się zestawu. Dobrym rozwiązaniem jest także zbrojenie za część ogonową. Pozwoli to naszej przynęcie nieustannie dołować co dodatkowo zwabi drapieżnika.

 

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com