nagłówek h1

Sumowa stołówka

Bardzo ważnym elementem w całej sumowej otoczce jest odnalezienie sumowego żerowiska. Oczywiście nie jest to proste zadanie i nie każdemu jest dane zobaczenie widoku gejzerów na wodzie jak po wrzuceniu bomby atomowej. Jednak warto chociaż spróbować.  

Dodano: 2017-01-23

Znalezienie takiego miejsca to większa połowa sukcesu, a samo sprowokowanie suma do brania zostaje w rękach samego wędkarza i jego taktyki. Najlepszym sposobem znalezienia sumowej stołówki są spacery nad wodę, nawet bez wędki. Sumy w okresie lipca zaczynają żerować o stałych godzinach. Dobrze jest więc znaleźć sobie obiecujące miejsce i oczekiwać w ciszy ataków. Co jednak w momencie jeżeli nie uświadczymy tego widowiska? Co wcale nie dyskwalifikuje wybranej miejscówki. Sumy potrafią bezszelestnie pływać na wodzie nawet metrowej nie zdradzając swojej obecności i czego byśmy nie robili nie wychyli wąsa z wody. W takim wypadku należy zlokalizować jego główne źródło pożywienia czyli ryby. Drobnica wieczorową porą zbliża się do brzegów, a duże skupiska białej ryby przyciągają sumy jak magnes. Przy oberwanych i stromych brzegach znakomicie sprawdzi się zastosowanie metody na podwodny spławik z dużym pękiem rosówek. Pamiętać należy o częstym ich sprawdzaniu, białą ryba nie śpi, a siedzenie na brzegu z pustym hakiem mija się z celem. Sprawdzonymi miejscami są oczywiście główki, a najlepiej te dzikie i samotne. Po stronie zapływowej prądy wsteczne tworzą połacie płytkiej wody, która najczęściej sąsiaduje z dołami u podstawy główki oraz warkocza. Tam również nocą zbiera się drobnica, która jest głównym celem nocnych sumów.

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com