nagłówek h1

Sumowa stołówka

Bardzo ważnym elementem w całej sumowej otoczce jest odnalezienie sumowego żerowiska. Oczywiście nie jest to proste zadanie i nie każdemu jest dane zobaczenie widoku gejzerów na wodzie jak po wrzuceniu bomby atomowej. Jednak warto chociaż spróbować.  

Dodano: 2017-01-23

Znalezienie takiego miejsca to większa połowa sukcesu, a samo sprowokowanie suma do brania zostaje w rękach samego wędkarza i jego taktyki. Najlepszym sposobem znalezienia sumowej stołówki są spacery nad wodę, nawet bez wędki. Sumy w okresie lipca zaczynają żerować o stałych godzinach. Dobrze jest więc znaleźć sobie obiecujące miejsce i oczekiwać w ciszy ataków. Co jednak w momencie jeżeli nie uświadczymy tego widowiska? Co wcale nie dyskwalifikuje wybranej miejscówki. Sumy potrafią bezszelestnie pływać na wodzie nawet metrowej nie zdradzając swojej obecności i czego byśmy nie robili nie wychyli wąsa z wody. W takim wypadku należy zlokalizować jego główne źródło pożywienia czyli ryby. Drobnica wieczorową porą zbliża się do brzegów, a duże skupiska białej ryby przyciągają sumy jak magnes. Przy oberwanych i stromych brzegach znakomicie sprawdzi się zastosowanie metody na podwodny spławik z dużym pękiem rosówek. Pamiętać należy o częstym ich sprawdzaniu, białą ryba nie śpi, a siedzenie na brzegu z pustym hakiem mija się z celem. Sprawdzonymi miejscami są oczywiście główki, a najlepiej te dzikie i samotne. Po stronie zapływowej prądy wsteczne tworzą połacie płytkiej wody, która najczęściej sąsiaduje z dołami u podstawy główki oraz warkocza. Tam również nocą zbiera się drobnica, która jest głównym celem nocnych sumów.

Polecamy artykuły

Odrzańska gra w zespole

Opowieści

Odrzańska gra w zespole

Wędkarstwo sumowe to niewątpliwie gra w zespole. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo nad wodą, ale podział obowiązków, proste, klarowne zasady i pracowitość często wpływają na nasz wspólny sukces.

Piotr Boufał

Gdy czas goni nas

Opowieści

Gdy czas goni nas

Bardzo miło czyta się opisy zasiadek trwających kilka dni. Jeszcze lepiej ogląda się filmy z takich wypadów. Wszystko jest spokojne, dopracowane i przemyślane. Zero pomyłek, piękne obrazy natury, robienie zestawów nad wodą, pogaduchy i drzemki. Ale czy tak jest zawsze? Piotr Bryling postara się opowiedzieć w swo…

Piotr Bryling

Tłoczny początek

Opowieści

Tłoczny początek

Sprzęt odkurzony lśni w promieniach czerwcowego słońca, kotwice ostre, plecionki napięte, silniki mruczą gotowe do pierwszego ślizgu. Klimat pierwszego dnia sezonu jest niepowtarzalny. Pomimo tej pięknej aury, pełnej pasji i determinacji, są tego dnia minusy, które potrafią skutecznie odstraszyć niektórych sumia…

Marek Gackowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com