nagłówek h1

Jak przetrzymywać suma?

Przetrzymywanie suma to temat tak gorący jak rozpalone od lipcowego słońca kamienne główki. Na portalach społecznościowych chwilami aż wrze od wrzuconego zdjęcia suma z liną w pysku. Trzeba jednak sobie zadać pytanie - w jaki sposób i kiedy można go przetrzymywać?

Dodano: 2017-02-03

Przetrzymywanie sumów na linie jest czymś zupełnie normalnym w środowisku sumiarzy i całkowicie bezpiecznym dla wąsaczy. Kto lepiej się może nimi zająć niż my sami? Można to porównać do przetrzymywania białej ryby w siatce - tak wielkich ryb jak sum niestety nie wsadzimy do siateczki, a worków karpiowych o długości przekraczającej 200cm chyba żaden producent nie zaprojektował. Ale do rzeczy! Często i gęsto smyczy zwanej również liny używa się w trakcie nocnych zasiadek. Chcąc sfotografować wąsacza w świetle dziennym taki zabieg to jedyne rozwiązanie. Sum trzymany odpowiednio na uwięzi w żaden sposób nie odnosi uszczerbku na zdrowiu (no może tylko psychicznym). Ba, sumy na uwięzi wracają bardzo szybko do formy i potrafią atakować ryby przepływające w pobliżu z liną w pysku! Oczywiście, żeby takowego suma przetrzymywać trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim:

  • Linka powinna być elastyczna - a przynajmniej część, która przywiązuje się suma do stałego punktu na brzegu. To ma zapobiec rozszarpywaniu jego pokrywy skrzelowej.
  • Przywiązując line musimy się upewnić, że stały punkt na pewno wytrzyma ostre zrywy ryby i nie odpłynie razem ze smyczą
  • Woda w której trzymamy suma powinna być dobrze natleniona i w miarę głęboka.
  • Linka w miejscu w którym przekładana jest przez pokrywy skrzelowe powinna posiadać gumową otulinę - zapobiega wżynaniu się w ciało.
  • Sum ze zdjęcia przetrzymywany był na smyczy całą noc, żeby wciągnąć go na łódź potrzeba było trzech osób - taką skumulował energię!

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com