nagłówek h1

Jak przetrzymywać suma?

Przetrzymywanie suma to temat tak gorący jak rozpalone od lipcowego słońca kamienne główki. Na portalach społecznościowych chwilami aż wrze od wrzuconego zdjęcia suma z liną w pysku. Trzeba jednak sobie zadać pytanie - w jaki sposób i kiedy można go przetrzymywać?

Dodano: 2017-02-03

Przetrzymywanie sumów na linie jest czymś zupełnie normalnym w środowisku sumiarzy i całkowicie bezpiecznym dla wąsaczy. Kto lepiej się może nimi zająć niż my sami? Można to porównać do przetrzymywania białej ryby w siatce - tak wielkich ryb jak sum niestety nie wsadzimy do siateczki, a worków karpiowych o długości przekraczającej 200cm chyba żaden producent nie zaprojektował. Ale do rzeczy! Często i gęsto smyczy zwanej również liny używa się w trakcie nocnych zasiadek. Chcąc sfotografować wąsacza w świetle dziennym taki zabieg to jedyne rozwiązanie. Sum trzymany odpowiednio na uwięzi w żaden sposób nie odnosi uszczerbku na zdrowiu (no może tylko psychicznym). Ba, sumy na uwięzi wracają bardzo szybko do formy i potrafią atakować ryby przepływające w pobliżu z liną w pysku! Oczywiście, żeby takowego suma przetrzymywać trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim:

  • Linka powinna być elastyczna - a przynajmniej część, która przywiązuje się suma do stałego punktu na brzegu. To ma zapobiec rozszarpywaniu jego pokrywy skrzelowej.
  • Przywiązując line musimy się upewnić, że stały punkt na pewno wytrzyma ostre zrywy ryby i nie odpłynie razem ze smyczą
  • Woda w której trzymamy suma powinna być dobrze natleniona i w miarę głęboka.
  • Linka w miejscu w którym przekładana jest przez pokrywy skrzelowe powinna posiadać gumową otulinę - zapobiega wżynaniu się w ciało.
  • Sum ze zdjęcia przetrzymywany był na smyczy całą noc, żeby wciągnąć go na łódź potrzeba było trzech osób - taką skumulował energię!

Polecamy artykuły

Odrzańska gra w zespole

Opowieści

Odrzańska gra w zespole

Wędkarstwo sumowe to niewątpliwie gra w zespole. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo nad wodą, ale podział obowiązków, proste, klarowne zasady i pracowitość często wpływają na nasz wspólny sukces.

Piotr Boufał

Gdy czas goni nas

Opowieści

Gdy czas goni nas

Bardzo miło czyta się opisy zasiadek trwających kilka dni. Jeszcze lepiej ogląda się filmy z takich wypadów. Wszystko jest spokojne, dopracowane i przemyślane. Zero pomyłek, piękne obrazy natury, robienie zestawów nad wodą, pogaduchy i drzemki. Ale czy tak jest zawsze? Piotr Bryling postara się opowiedzieć w swo…

Piotr Bryling

Tłoczny początek

Opowieści

Tłoczny początek

Sprzęt odkurzony lśni w promieniach czerwcowego słońca, kotwice ostre, plecionki napięte, silniki mruczą gotowe do pierwszego ślizgu. Klimat pierwszego dnia sezonu jest niepowtarzalny. Pomimo tej pięknej aury, pełnej pasji i determinacji, są tego dnia minusy, które potrafią skutecznie odstraszyć niektórych sumia…

Marek Gackowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com