nagłówek h1

Jak poprawnie podbierać sumy?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak należy podbierać suma ? W wielu przypadkach adrenalina wędkarza i chaos panujący przy podbieraniu ryby sprawiają, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wyciąganie suma z wody to kluczowy element w całej sumowej układance.

Dodano: 2017-02-13

Pewny chwyt to podstawa i jeden z kluczowych elementów w całej sumowej otoczce. Wśród kolegów zauważam wiele błędów przy wyciągania suma z wody. Tyczy się to zarówno wędkarzy zaczynających swoją przygodę z sumami, ale i tych którzy sumy łowią już długi czas. Wszystkie duże ryby ( od około 130cm ) należy chwytać całą dłonią. Cztery palce w pysk ryby, kciukiem obejmujemy jego dolna część szczękę. Przy wielkich rybach powyżej 200cm należy to robić na dwie dłoie! Ryby niewielkie do metra długości możemy pobierać wkładając sam kciuk w pysk ryby, a pozostałe palce pod miękka szczękę suma. Gdyby zrobić tak z silnym 150cm młodzieńcem nasze kciuki wyglądały by pewnie jak stara, rozklapciana dętka. Pamiętajcie - bezpieczeństwo nad wodą jest najważniejsze.

UWAGA : Przed czynnością pobierania suma upewnijcie się jak ryba ma rozmieszczone zbrojenie w pysku. To również Wam pozwoli ocenić w jaki najbezpieczniejszy sposób wąsa podebrać. Warto też rybę poklepać kilka razy w głowę dla pewności, że nie zrobi nam krzywdy podczas podbierania.

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com