nagłówek h1

Jak poprawnie podbierać sumy?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak należy podbierać suma ? W wielu przypadkach adrenalina wędkarza i chaos panujący przy podbieraniu ryby sprawiają, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wyciąganie suma z wody to kluczowy element w całej sumowej układance.

Dodano: 2017-02-13

Pewny chwyt to podstawa i jeden z kluczowych elementów w całej sumowej otoczce. Wśród kolegów zauważam wiele błędów przy wyciągania suma z wody. Tyczy się to zarówno wędkarzy zaczynających swoją przygodę z sumami, ale i tych którzy sumy łowią już długi czas. Wszystkie duże ryby ( od około 130cm ) należy chwytać całą dłonią. Cztery palce w pysk ryby, kciukiem obejmujemy jego dolna część szczękę. Przy wielkich rybach powyżej 200cm należy to robić na dwie dłoie! Ryby niewielkie do metra długości możemy pobierać wkładając sam kciuk w pysk ryby, a pozostałe palce pod miękka szczękę suma. Gdyby zrobić tak z silnym 150cm młodzieńcem nasze kciuki wyglądały by pewnie jak stara, rozklapciana dętka. Pamiętajcie - bezpieczeństwo nad wodą jest najważniejsze.

UWAGA : Przed czynnością pobierania suma upewnijcie się jak ryba ma rozmieszczone zbrojenie w pysku. To również Wam pozwoli ocenić w jaki najbezpieczniejszy sposób wąsa podebrać. Warto też rybę poklepać kilka razy w głowę dla pewności, że nie zrobi nam krzywdy podczas podbierania.

Polecamy artykuły

Odrzańska gra w zespole

Opowieści

Odrzańska gra w zespole

Wędkarstwo sumowe to niewątpliwie gra w zespole. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo nad wodą, ale podział obowiązków, proste, klarowne zasady i pracowitość często wpływają na nasz wspólny sukces.

Piotr Boufał

Gdy czas goni nas

Opowieści

Gdy czas goni nas

Bardzo miło czyta się opisy zasiadek trwających kilka dni. Jeszcze lepiej ogląda się filmy z takich wypadów. Wszystko jest spokojne, dopracowane i przemyślane. Zero pomyłek, piękne obrazy natury, robienie zestawów nad wodą, pogaduchy i drzemki. Ale czy tak jest zawsze? Piotr Bryling postara się opowiedzieć w swo…

Piotr Bryling

Tłoczny początek

Opowieści

Tłoczny początek

Sprzęt odkurzony lśni w promieniach czerwcowego słońca, kotwice ostre, plecionki napięte, silniki mruczą gotowe do pierwszego ślizgu. Klimat pierwszego dnia sezonu jest niepowtarzalny. Pomimo tej pięknej aury, pełnej pasji i determinacji, są tego dnia minusy, które potrafią skutecznie odstraszyć niektórych sumia…

Marek Gackowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com