nagłówek h1

Jak dobierać gramaturę kul "Fireball"

Jak dobierać ciężar główki Fireball ? Takie pytanie najcześciej otrzymuję od sumiarzy rozpoczynających swoją przygodę z łowieniem aktywnym w pionie. Pytanie wydaje się banalne, jednak odpowiedni dobór ciężarku w wielu przypadkach to klucz do sukcesu.

Dodano: 2017-02-09

Fireballi na naszym rynku jest cała masa i tak naprawdę ich kształt oraz kolor nie ma większego znaczenia. Rzeczą najistotniejszą jest wybór odpowiedniej gramatury do warunków panujących na łowisku, jak i wielkości stosowanej przynęty. Warto również zwrócić uwagę na grubość plecionki. Dlaczego wspominam o plecionce ? Odpowiedź jest również prosta. Siła nurtu, oraz siła wiatru wpływa ogromnie na nasz zestaw. Jeżeli plecionka będzie zbyt gruba, a wiatr i nurt zbyt mocne tracimy pełną kontrolę nad zestawem. Tworzy się tzw. balon. Zjawisko identyczne jak przy łowieniu dorszy z kutra na morzu. Wróćmy jednak do wyboru samego ciężaru główek. Przede wszystkim dobieramy je pod względem wcześniej już wspomnianych warunków na wodzie. Im mniejszy nurt i wiatr tym mniejsza gramatura stosowanej główki. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wielkości i sile stosowanej przynęty.

Przy przynętach martwych czyli trupkach, nie będzię to, aż tak istotne. Sprawdzamy po prostu czy nasza kula fireball jest w stanie ściągnąć rybę na interesującą nas głębokość. Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja podczas stosowania przynęt żywych. Tutaj nie zawsze wielkość ma znaczenie, a siła ryby która jest naszą przynętą. Karpie, amury i karasie to najsilniejsze żywce. Dobór stosowanych kul przy tych gatunkach jest niezmiernie ważny. Karpik 20cm - to naprawdę silna ryba. I kula o wielkości 100gr, na pewno go nie zatrzyma - a płoć tej samej wielkości już tak. Dlatego starajcie się dobierać fireballe nad samą wodą. W zupełności wystarczy stosowanie ryb w przedziale od 15-25cm. W wyjątkowych okolicznościach mogą to być przynęty 30cm.

Piotr Boufał

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com