nagłówek h1

Jak dobierać gramaturę kul "Fireball"

Jak dobierać ciężar główki Fireball ? Takie pytanie najcześciej otrzymuję od sumiarzy rozpoczynających swoją przygodę z łowieniem aktywnym w pionie. Pytanie wydaje się banalne, jednak odpowiedni dobór ciężarku w wielu przypadkach to klucz do sukcesu.

Dodano: 2017-02-09

Fireballi na naszym rynku jest cała masa i tak naprawdę ich kształt oraz kolor nie ma większego znaczenia. Rzeczą najistotniejszą jest wybór odpowiedniej gramatury do warunków panujących na łowisku, jak i wielkości stosowanej przynęty. Warto również zwrócić uwagę na grubość plecionki. Dlaczego wspominam o plecionce ? Odpowiedź jest również prosta. Siła nurtu, oraz siła wiatru wpływa ogromnie na nasz zestaw. Jeżeli plecionka będzie zbyt gruba, a wiatr i nurt zbyt mocne tracimy pełną kontrolę nad zestawem. Tworzy się tzw. balon. Zjawisko identyczne jak przy łowieniu dorszy z kutra na morzu. Wróćmy jednak do wyboru samego ciężaru główek. Przede wszystkim dobieramy je pod względem wcześniej już wspomnianych warunków na wodzie. Im mniejszy nurt i wiatr tym mniejsza gramatura stosowanej główki. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wielkości i sile stosowanej przynęty.

Przy przynętach martwych czyli trupkach, nie będzię to, aż tak istotne. Sprawdzamy po prostu czy nasza kula fireball jest w stanie ściągnąć rybę na interesującą nas głębokość. Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja podczas stosowania przynęt żywych. Tutaj nie zawsze wielkość ma znaczenie, a siła ryby która jest naszą przynętą. Karpie, amury i karasie to najsilniejsze żywce. Dobór stosowanych kul przy tych gatunkach jest niezmiernie ważny. Karpik 20cm - to naprawdę silna ryba. I kula o wielkości 100gr, na pewno go nie zatrzyma - a płoć tej samej wielkości już tak. Dlatego starajcie się dobierać fireballe nad samą wodą. W zupełności wystarczy stosowanie ryb w przedziale od 15-25cm. W wyjątkowych okolicznościach mogą to być przynęty 30cm.

Piotr Boufał

Polecamy artykuły

Odrzańska gra w zespole

Opowieści

Odrzańska gra w zespole

Wędkarstwo sumowe to niewątpliwie gra w zespole. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo nad wodą, ale podział obowiązków, proste, klarowne zasady i pracowitość często wpływają na nasz wspólny sukces.

Piotr Boufał

Gdy czas goni nas

Opowieści

Gdy czas goni nas

Bardzo miło czyta się opisy zasiadek trwających kilka dni. Jeszcze lepiej ogląda się filmy z takich wypadów. Wszystko jest spokojne, dopracowane i przemyślane. Zero pomyłek, piękne obrazy natury, robienie zestawów nad wodą, pogaduchy i drzemki. Ale czy tak jest zawsze? Piotr Bryling postara się opowiedzieć w swo…

Piotr Bryling

Tłoczny początek

Opowieści

Tłoczny początek

Sprzęt odkurzony lśni w promieniach czerwcowego słońca, kotwice ostre, plecionki napięte, silniki mruczą gotowe do pierwszego ślizgu. Klimat pierwszego dnia sezonu jest niepowtarzalny. Pomimo tej pięknej aury, pełnej pasji i determinacji, są tego dnia minusy, które potrafią skutecznie odstraszyć niektórych sumia…

Marek Gackowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com