nagłówek h1

Czym żywią się sumy?

Historie o znikających kaczkach, łabędziach, psach czy kotach ze zbiorników wodnych, wydają się mało realne, jednak biorąc pod uwagę agresywność sumów - całkiem możliwe.

Dodano: 2017-01-20

Sumowa dieta jest dość obszerna. Wąsale żywią się praktycznie wszystkim co naturalnie występuje w ich otoczeniu, ale nie tylko. Ich menu zawiera wszystkie gatunki ryb spokojnego żeru i inne drapieżniki. Nie pogardzą również drobnymi ssakami wodnymi. Warto również wspomnieć, że sumy są kanibalami, ponieważ potrafią zaatakować i skonsumować mniejszego przedstawiciela swojego gatunku. Zdarzały się nawet ataki na zwierzęta domowe, mowa tu o psach, czy kotach. Krążą opowieści o atakach na dorosłych ludzi - i powiem szczerze, że jak najbardziej jest to możliwe. Gustują w ptactwie wodnym. Zjadane kaczki nie są niczym nadzwyczajnym, a ataki na łabędzie nie są opowiastkami wyssanymi z palca. Oczywiście takiej wielkości ptak nie zostanie zjedzony, atakują go ze względu na swój terytorializm i wzmożoną agresywność podczas żerowania czy pilnowania swoich gniazd.

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com