nagłówek h1

Czym się różni dryf od verticala?

Obie metody w ostatnich sezonach stały się bardzo popularne w kręgach sumiarzy. Niestety większość z nich myli obie te metody i wkłada do jednego wora.  

Dodano: 2017-01-21

Dla jednych wszystko co "aktywne i w pionie" to dryf, a dla innych vertical, a to spory błąd. Metody są do siebie bardzo podobne, jednak z kilkoma różnicami. Błąd można porównać do klasycznego łowienia na spławik. Łowić można przecież metodą na przystawkę czy na zestaw skrócony - wędkowanie identyczne, lecz z różnicami, a więc i metody odmienne. To samo tyczy się dryfu i verticalu. Do tych dwóch wymienionych metod dochodzi jeszcze łowienie przy pomocy kwoka (najbardziej zbliżonej do łowienia w dryfie). Poniżej przedstawiamy Wam podstawowe różnice tych metod.

Metoda vertical: 

  • Stałe pracowanie przynętą góra dół w różnych warstwach wody
  • Zbrojenie w zestawy typu "Fireball"
  • Stosować można także w zimnych porach roku
  • Wędziska w długościach 170-200 cm
  • Przynęty (żywiec, trupek, przynęty miękkie, prznęty szcztuczne typu Teaser)

Metoda dryfu:

  • Przynęta znajduje się na stałej głębokości bez potrzeby pracy przynęty
  • Zbrojenie w klasyczne zestawy żywcowe
  • Zastosowanie w ciepłych porach roku
  • Wędziska w długości 180-240 cm
  • Przynęty (żywiec, rosówka, przynęty sztuczne typu Teaser)

 

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com