nagłówek h1

Czym się różni dryf od verticala?

Obie metody w ostatnich sezonach stały się bardzo popularne w kręgach sumiarzy. Niestety większość z nich myli obie te metody i wkłada do jednego wora.  

Dodano: 2017-01-21

Dla jednych wszystko co "aktywne i w pionie" to dryf, a dla innych vertical, a to spory błąd. Metody są do siebie bardzo podobne, jednak z kilkoma różnicami. Błąd można porównać do klasycznego łowienia na spławik. Łowić można przecież metodą na przystawkę czy na zestaw skrócony - wędkowanie identyczne, lecz z różnicami, a więc i metody odmienne. To samo tyczy się dryfu i verticalu. Do tych dwóch wymienionych metod dochodzi jeszcze łowienie przy pomocy kwoka (najbardziej zbliżonej do łowienia w dryfie). Poniżej przedstawiamy Wam podstawowe różnice tych metod.

Metoda vertical: 

  • Stałe pracowanie przynętą góra dół w różnych warstwach wody
  • Zbrojenie w zestawy typu "Fireball"
  • Stosować można także w zimnych porach roku
  • Wędziska w długościach 170-200 cm
  • Przynęty (żywiec, trupek, przynęty miękkie, prznęty szcztuczne typu Teaser)

Metoda dryfu:

  • Przynęta znajduje się na stałej głębokości bez potrzeby pracy przynęty
  • Zbrojenie w klasyczne zestawy żywcowe
  • Zastosowanie w ciepłych porach roku
  • Wędziska w długości 180-240 cm
  • Przynęty (żywiec, rosówka, przynęty sztuczne typu Teaser)

 

Polecamy artykuły

Odrzańska gra w zespole

Opowieści

Odrzańska gra w zespole

Wędkarstwo sumowe to niewątpliwie gra w zespole. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo nad wodą, ale podział obowiązków, proste, klarowne zasady i pracowitość często wpływają na nasz wspólny sukces.

Piotr Boufał

Gdy czas goni nas

Opowieści

Gdy czas goni nas

Bardzo miło czyta się opisy zasiadek trwających kilka dni. Jeszcze lepiej ogląda się filmy z takich wypadów. Wszystko jest spokojne, dopracowane i przemyślane. Zero pomyłek, piękne obrazy natury, robienie zestawów nad wodą, pogaduchy i drzemki. Ale czy tak jest zawsze? Piotr Bryling postara się opowiedzieć w swo…

Piotr Bryling

Tłoczny początek

Opowieści

Tłoczny początek

Sprzęt odkurzony lśni w promieniach czerwcowego słońca, kotwice ostre, plecionki napięte, silniki mruczą gotowe do pierwszego ślizgu. Klimat pierwszego dnia sezonu jest niepowtarzalny. Pomimo tej pięknej aury, pełnej pasji i determinacji, są tego dnia minusy, które potrafią skutecznie odstraszyć niektórych sumia…

Marek Gackowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com