nagłówek h1

Wywiad

Życie wśród sumów

Rozmowa z Józefem Pojedyńcem, przewodnikiem wędkarskim i twórcą sumowych woblerów. Józef jest wspaniałym sumiarzem oraz twórcą cenionych w sumowych kręgach woblerów. Na naszym polskim podwórku jego nazwisko kojarzy chyba każdy sumiarz.

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotowała Karolina? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 6/2019, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Fragment artykułu:

 

Józku, zapewne niejeden raz słyszałeś to pytanie, ale nie mogło go tu zabraknąć. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z wędkarstwem?

Swoją przygodę z wędkarstwem zacząłem jako dziecko, kiedy jeszcze na stojąco mieściłem się pod stołem. Łowiłem na dopływie Dunajca wędziskiem, które stworzyłem własnoręcznie z leszczyny, dorabiając do niej przelotki z drutu aluminiowego. Kołowrotek zrobiłem z dwóch gwoździ, a haczyk ze szpilki. Żyłkę nawinąłem z myjki do mycia naczyń „podwędzonej” mamie. Patrząc dzisiaj w przeszłość uświadomiłem sobie, że już wtedy miałem zadatki na wędkarskiego „handmakera”. Kiedy zaczęto napełniać Zalew Czorsztyński, to tam przeniosłem się z wędką z mojej rzeczki. To były czasy, kiedy złowienie w nim metrowego szczupaka nie było czymś nadzwyczajnym.

Kiedy poświęciłeś się całkowicie wędkarstwu sumowemu?

20 lat pracowałem w firmie nurkowej przy budowie zapór i śluz. Przygodę z sumami rozpocząłem siedem lat temu, kiedy jeszcze pracowałem pod wodą. Po pracy chodziłem nad rzekę ze spinningiem w dłoni, poszukując tej pięknej ryby. Początkowo moje efekty nie były powalające, złowiłem kilka sumów nieprzekraczających półtora metra. Rok później kupiłem ponton i to wtedy zaczęło się łowienie wielkich wąsaczy.

Karolina Błaszczak
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zaczęła się bogata wędkarska kariera Józefa Pojedyńca
  • jak połączyć życie zawodowe i wędkarską pasję
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Savage Gear Da'Bush Spinnerbait - nietypowy killer

Savage Gear Da'Bush Spinnerbait - nietypowy killer
Dodano: 2020-08-15

Po co nam kolejny wabik? Półki sklepów wędkarskich uginają się pod ciężarem przynęt. Pudła wielu spiningistów wręcz się nie domykają, a wielu łowców mówi o efekcie "przebłyszczenia" wód, w których ryby widziały już niemal wszystko.   Zjawisko to jest z…

Daiwa Steez – stworzony do finezyjnego łowienia

Daiwa Steez – stworzony do finezyjnego łowienia
Dodano: 2020-08-14

Delikatne łowienie kołowrotkami o ruchomej szpuli zyskuje w Polsce coraz większą rzeszę fanów. Propozycję dla zwolenników „multików” przygotowała Daiwa, a mianowicie model Steez. Dzięki koncepcji CT (Compact & Tough) nowy Steez CT SV TW umożliwia połów zarówno ekstremalnie…

Sukcesy w trudnym sezonie

Sukcesy w trudnym sezonie
Dodano: 2020-08-13

 Nie ulega wątpliwości, że tegoroczna aura nie rozpieszcza miłośników wędkarstwa sumowego. Wahania poziomu wód, a przede wszystkim temperatury otoczenia i wody spowodowały, że tarło naszych największych drapieżników znacznie rozciągnęło się w czasie i docierały do nas doniesienia o rybach pogrążonych w…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2020 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com