nagłówek h1

Wywiad

Życie wśród sumów

Rozmowa z Józefem Pojedyńcem, przewodnikiem wędkarskim i twórcą sumowych woblerów. Józef jest wspaniałym sumiarzem oraz twórcą cenionych w sumowych kręgach woblerów. Na naszym polskim podwórku jego nazwisko kojarzy chyba każdy sumiarz.

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotowała Karolina? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 6/2019, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Fragment artykułu:

 

Józku, zapewne niejeden raz słyszałeś to pytanie, ale nie mogło go tu zabraknąć. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z wędkarstwem?

Swoją przygodę z wędkarstwem zacząłem jako dziecko, kiedy jeszcze na stojąco mieściłem się pod stołem. Łowiłem na dopływie Dunajca wędziskiem, które stworzyłem własnoręcznie z leszczyny, dorabiając do niej przelotki z drutu aluminiowego. Kołowrotek zrobiłem z dwóch gwoździ, a haczyk ze szpilki. Żyłkę nawinąłem z myjki do mycia naczyń „podwędzonej” mamie. Patrząc dzisiaj w przeszłość uświadomiłem sobie, że już wtedy miałem zadatki na wędkarskiego „handmakera”. Kiedy zaczęto napełniać Zalew Czorsztyński, to tam przeniosłem się z wędką z mojej rzeczki. To były czasy, kiedy złowienie w nim metrowego szczupaka nie było czymś nadzwyczajnym.

Kiedy poświęciłeś się całkowicie wędkarstwu sumowemu?

20 lat pracowałem w firmie nurkowej przy budowie zapór i śluz. Przygodę z sumami rozpocząłem siedem lat temu, kiedy jeszcze pracowałem pod wodą. Po pracy chodziłem nad rzekę ze spinningiem w dłoni, poszukując tej pięknej ryby. Początkowo moje efekty nie były powalające, złowiłem kilka sumów nieprzekraczających półtora metra. Rok później kupiłem ponton i to wtedy zaczęło się łowienie wielkich wąsaczy.

Karolina Błaszczak
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zaczęła się bogata wędkarska kariera Józefa Pojedyńca
  • jak połączyć życie zawodowe i wędkarską pasję
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Przechytrzyć okonia

Przechytrzyć okonia
Dodano: 2019-12-14

Na rybach, szczególnie w spiningu, trzeba wykazywać się dużą elastycznością i przewidywać co może mieć wpływ na brania. Na profilu Mikado trafiłem na ciekawy catch report Marcina Lasoty, który polował na okonie. Początkowo wyniki były średnie, ale trzeba kombinować. Przeczytajcie. "Wczorajszy dzień nie…

Gruba mamuśka na grubą gumę

Gruba mamuśka na grubą gumę
Dodano: 2019-12-13

Już tylko nieco ponad dwa tygodnie zostały do zakończenia szczupakowego sezonu. Grube mamuśki (i te chudsze również) szykują się w Polsce na czteromiesięczny odpoczynek od woblerów, gum i blach, a nam, o ile lód pozwoli, pozostanie uganianie się za pasiakami, kleniem lub jaziem. A szczupaki aż do maja…

Okonie na lekki spinning

Okonie na lekki spinning
Dodano: 2019-12-12

Pięknych okoni nigdy dość. Cenimy tą rybę za waleczność, agresję i piękne ubarwienie. A jeśli jeszcze ta ryba ma w granicach 50 cm nie dość, że często jest spełnieniem wędkarskich marzeń, to należy jej się szacunek że dotrwała do tak pięknego wieku. Wiadomo okoń ma dość niskie roczne przyrosty. Przeglądając sieć, po raz kolejny…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com