nagłówek h1

Wywiad

Życie wśród sumów

Rozmowa z Józefem Pojedyńcem, przewodnikiem wędkarskim i twórcą sumowych woblerów. Józef jest wspaniałym sumiarzem oraz twórcą cenionych w sumowych kręgach woblerów. Na naszym polskim podwórku jego nazwisko kojarzy chyba każdy sumiarz.

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotowała Karolina? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 6/2019, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Fragment artykułu:

 

Józku, zapewne niejeden raz słyszałeś to pytanie, ale nie mogło go tu zabraknąć. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z wędkarstwem?

Swoją przygodę z wędkarstwem zacząłem jako dziecko, kiedy jeszcze na stojąco mieściłem się pod stołem. Łowiłem na dopływie Dunajca wędziskiem, które stworzyłem własnoręcznie z leszczyny, dorabiając do niej przelotki z drutu aluminiowego. Kołowrotek zrobiłem z dwóch gwoździ, a haczyk ze szpilki. Żyłkę nawinąłem z myjki do mycia naczyń „podwędzonej” mamie. Patrząc dzisiaj w przeszłość uświadomiłem sobie, że już wtedy miałem zadatki na wędkarskiego „handmakera”. Kiedy zaczęto napełniać Zalew Czorsztyński, to tam przeniosłem się z wędką z mojej rzeczki. To były czasy, kiedy złowienie w nim metrowego szczupaka nie było czymś nadzwyczajnym.

Kiedy poświęciłeś się całkowicie wędkarstwu sumowemu?

20 lat pracowałem w firmie nurkowej przy budowie zapór i śluz. Przygodę z sumami rozpocząłem siedem lat temu, kiedy jeszcze pracowałem pod wodą. Po pracy chodziłem nad rzekę ze spinningiem w dłoni, poszukując tej pięknej ryby. Początkowo moje efekty nie były powalające, złowiłem kilka sumów nieprzekraczających półtora metra. Rok później kupiłem ponton i to wtedy zaczęło się łowienie wielkich wąsaczy.

Karolina Błaszczak
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zaczęła się bogata wędkarska kariera Józefa Pojedyńca
  • jak połączyć życie zawodowe i wędkarską pasję
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Koniec grudnia z hiszpańskimi sumami

Koniec grudnia z hiszpańskimi sumami
Dodano: 2020-01-18

Końcówka roku była bardzo udana teamu Uni Cat'a. Łowili w Hiszpanii. I kiedy u nas wszyscy myśleli raczej o świętach, ewentualnie wykorzystywali resztki sezonu spinningowego, to oni osiągali bardzo dobre rezultaty w sumowym eldorado. Ale żeby nie było, że poszło im zbyt łatwo. Warunki były trudne, wysoki stan wody z…

Wywiad z Peterem Merkelem

Wywiad z Peterem Merkelem
Dodano: 2020-01-17

Peter Merkel to jeden z najbardziej rozpoznawalnych łowców sumów w Europe, który ponad 12 lat współtworzy markę Black Cat, a do tego pracuje jako przewodnik wędkarski, nagrywa filmy i publikuje artykuły. Jak zaczęła się jego przygoda z wąsaczami oraz jak wygląda tworzenie sprzętu wędkarskiego?…

Aktualizacja aplikacji Świat Suma i Spinningu na iOS

Aktualizacja aplikacji Świat Suma i Spinningu na iOS
Dodano: 2020-01-16

Mamy dobrą wiadomość dla użytkowników naszej aplikacji na urządzenia Apple. Wprowadziliśmy właśnie aktualizację, która poprawia szybkość i funkcjonalność apki. Jesteśmy zawsze otwarci na wasze pomysły i sugestie. Część z nich została uwzględniona w tej aktualizacji. Jakiś czas temu mogli się nią cieszyć użytkownicy…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2020 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com