nagłówek h1

Wywiad

Wywiad z Peterem Merkelem

Peter Merkel to jeden z najbardziej rozpoznawalnych łowców sumów w Europe, który ponad 12 lat współtworzy markę Black Cat, a do tego pracuje jako przewodnik wędkarski, nagrywa filmy i publikuje artykuły. Jak zaczęła się jego przygoda z wąsaczami oraz jak wygląda tworzenie sprzętu wędkarskiego? Zapraszamy do lektury wywiadu.

 Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Jakub? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma i Spinningu 1/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z wędkarstwem i kiedy zdecydowałeś się na sumy?
Już w wieku 6 lat zacząłem chodzić z moim ojcem na ryby. Wtedy były to przede wszystkim karpie i szczupaki. Moja przygoda z łowieniem sumów zaczęła się na początku lat 90. Pamiętam poszedłem na sandacza, a złowiłem właśnie suma. Ta ryba tak mnie zafascynowała, że następne lata poświęciłem już tylko temu gatunkowi.

Jaką metodę preferujesz, łowienie aktywne (spinning, trolling, vertical) czy stacjonarne?
Najchętniej przy łowieniu sumów używam metody stacjonarnej i to w rejonach dzikich rzek

Wspomniałeś o rzekach, tak więc od razu drugie pytanie, gdzie częściej łowisz. w rzekach czy jeziorach?
Zdecydowanie wybieram rzeki, przede wszystkim te znajdujące się na południu i zachodzie Europy. Nad jeziorami nie wędkuję, w zasadzie jedynym wyjątkiem jest zbiornik wodny nad Ebro w Hiszpanii.

Czy masz na myśli Caspe? Przez wiele lat w Polsce Caspe było synonimem ogromnych sumów i karpi. Jak jest obecnie, czy uważasz, że nadal jest to jedno z najlepszych łowisk sumowych, czy pojawiły się lepsze?
Tak, chodzi mi o Caspe, ale dokładniej mówiąc o jezioro Mequinenza. To bardzo duża woda, która ma 110 kilometrów długości. Na jej górnym odcinku leży miasto Caspe, i w tej okolicy bardzo chętnie łowię. Uważam, że Rodan jest zdecydowanie najlepszą rzeką w Europie na połów sumów. Natomiast Pad jest rzeką, która jest regularnie obławiana już od 20 lat.

Jakub Dłubak
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak połączyć życie zawodowe z pasją
  • Jak wyglądała kariera jednego z najbardziej znanych sumiarzy
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Sposób na letnie okonie

Sposób na letnie okonie
Dodano: 2020-07-10

Latem w naszych wodach i mediach społecznościowych rządzą szczupaki, sandacze i sumy. Wiadomo, ryby większe, silniejsze, a do tego z zakazem łowienia przez pół roku. Poczciwe okonie, które ratowały nas od nudy i marazmu zimą i wczesną wiosną zeszły nieco na drugi plan. A przecież latem też da się całkiem fajnie…

Warto walczyć do końca!

Warto walczyć do końca!
Dodano: 2020-07-09

Chyba każdy wędkarz w swojej karierze kończąc wędkowanie danego dnia mówił sobie w myślach: „ok, to będzie ostatni rzut” wkładając w niego dużą porcję wiary i nadziei. Najczęściej, jak to w naszym hobby bywa, nic z tego nie wychodzi. Ale bywa, że uda nam się posłać przynętę w odpowiednie miejsce w odpowiednim…

Wyprawa na sumy z Piotrem Boufałem - odcinek #13

Wyprawa na sumy z Piotrem Boufałem - odcinek #13
Dodano: 2020-07-08

Kolejny odcinek „Wyprawy na sumy” z Piotrem Boufałem miał premierę pod koniec czerwca. A co znajdziemy w tym filmie? Porcję solidnej sumowej wiedzy, wędkarskie emocje oraz rzecz jasna sumy. Tym razem Piotr z ekipą łowili w okolicach starego mostu – naprawdę klimatyczna miejscówka. Jeśli jesteście ciekawi…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2020 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com