nagłówek h1

Wywiad

Wywiad z Peterem Merkelem

Peter Merkel to jeden z najbardziej rozpoznawalnych łowców sumów w Europe, który ponad 12 lat współtworzy markę Black Cat, a do tego pracuje jako przewodnik wędkarski, nagrywa filmy i publikuje artykuły. Jak zaczęła się jego przygoda z wąsaczami oraz jak wygląda tworzenie sprzętu wędkarskiego? Zapraszamy do lektury wywiadu.

 Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Jakub? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma i Spinningu 1/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z wędkarstwem i kiedy zdecydowałeś się na sumy?
Już w wieku 6 lat zacząłem chodzić z moim ojcem na ryby. Wtedy były to przede wszystkim karpie i szczupaki. Moja przygoda z łowieniem sumów zaczęła się na początku lat 90. Pamiętam poszedłem na sandacza, a złowiłem właśnie suma. Ta ryba tak mnie zafascynowała, że następne lata poświęciłem już tylko temu gatunkowi.

Jaką metodę preferujesz, łowienie aktywne (spinning, trolling, vertical) czy stacjonarne?
Najchętniej przy łowieniu sumów używam metody stacjonarnej i to w rejonach dzikich rzek

Wspomniałeś o rzekach, tak więc od razu drugie pytanie, gdzie częściej łowisz. w rzekach czy jeziorach?
Zdecydowanie wybieram rzeki, przede wszystkim te znajdujące się na południu i zachodzie Europy. Nad jeziorami nie wędkuję, w zasadzie jedynym wyjątkiem jest zbiornik wodny nad Ebro w Hiszpanii.

Czy masz na myśli Caspe? Przez wiele lat w Polsce Caspe było synonimem ogromnych sumów i karpi. Jak jest obecnie, czy uważasz, że nadal jest to jedno z najlepszych łowisk sumowych, czy pojawiły się lepsze?
Tak, chodzi mi o Caspe, ale dokładniej mówiąc o jezioro Mequinenza. To bardzo duża woda, która ma 110 kilometrów długości. Na jej górnym odcinku leży miasto Caspe, i w tej okolicy bardzo chętnie łowię. Uważam, że Rodan jest zdecydowanie najlepszą rzeką w Europie na połów sumów. Natomiast Pad jest rzeką, która jest regularnie obławiana już od 20 lat.

Jakub Dłubak
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak połączyć życie zawodowe z pasją
  • Jak wyglądała kariera jednego z najbardziej znanych sumiarzy
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Kobiety dla rzeki - sprzątanie rzeki Kłodnicy

Kobiety dla rzeki - sprzątanie rzeki Kłodnicy
Dodano: 2020-02-28

Każdy z nas lubi chyba łowić w czystym i przyjemnym otoczeniu, ale niestety realia są inne. Brzegi naszych rzek i jezior nieraz wyglądają jak śmietniki, a wiele żwirowni czy glinianek przez wiele osób uważane są za regularne wysypiska śmieci. Dlatego my, wędkarze powinniśmy dawać przykład, ale często tak się nie dzieje.…

Walentynkowe pstrągi

Walentynkowe pstrągi
Dodano: 2020-02-27

Jak najlepiej spędzić walentynki? Oczywiście z ukochaną... wędką na rybach. Z tego punktu widzenia wyszła grupka zapalonych spinningistów z Kalisza, która postanowiła właśnie 14 lutego zapolować na pstrągi. A, że okolice Kalisza to wody wybitnie nie-pstrągowe musieli wybrać się gdzieś dalej. Ekipa w składzie Michał…

Dwie nocki nad Odrą

Dwie nocki nad Odrą
Dodano: 2020-02-25

Piotr Boufał nie próżnuje i okres zimowego przestoju w aktywności nad wodą wykorzystuje do nadrobienia zaległości w internecie. Stąd też jego kanał You Tube przeżywa ostatnimi czasy spory urodzaj filmowych arcydzieł w tematyce wędkarstwa sumowego. A my nie możemy o tym nie wspomnieć. Zapraszamy. Najnowszy udostępniony…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2020 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com