nagłówek h1

Opowieści

Podstępne zagrożenie

W dobie epidemii koronawirusa codzienne doniesienia na ten temat dominują media. Strach i obawa towarzyszą nam na każdym kroku, a dotkliwe obostrzenia odbijają się na naszym życiu, przyzwyczajeniach, ale także gospodarce, sporcie czy rozrywce. Jednak czy nie lekceważymy innego, znacznie bardziej namacalnego zagrożenia?

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Marcin? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma i Spinningu 3/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Kleszcze – przyczajone niebezpieczeństwo
Pewnie każdemu z nas “wczepił” się kiedyś kleszcz. Ja nie będę pisał gdzie, bo się trochę wstydzę… Kleszcze to koszmar lasów i parków, ale czasem i przydomowych ogrodów. Te małe, podstępne pajęczaki kryją się w trawach i krzewach instynktownie przyczepiając się do zwierząt i ludzi wysysając krew. Normalnie kleszcz pospolity ma ok 4 mm długości, ale „opity” może powiększyć swój rozmiar nawet 200-stu krotonie! Kleszcze to też nosiciele wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób. Zapewne każdy słyszał o boreliozie, chorobie, która w najłagodniejszej formie wywołuje objawy grypopodobne, ale w cięższych przypadkach może skończyć się uogólnionym stanem zapalnym organizmu, a nawet zapaleniem stawów, czy mięśnia sercowego! Na chorobę tę nie ma szczepionki, a leczy się ją antybiotykami od 3 do 4 tygodni. Zdarza się, że objawy po pewnym czasie wracają. W Polsce liczba potwierdzonych zakażeń wynosi blisko 22 tysiące (2017 rok). Zapadalność na boreliozę w Polsce wynosi średnio 56 osób na 100 tysięcy, ale najwyższe statystyki zgodnie z danymi PZH mają województwa podlaskie (130 osób) i małopolskie (98 osób). Warto więc podczas zbliżających się wakacji zadbać o prewencje. Na spacerze w lesie długie spodnie i koszule z długim rękawem, a także dokładne zbadanie ciała po powrocie do domu. Najskuteczniejszą metodą jest jednak wysokiej jakości środek przeciw kleszczom i komarom.

Marcin Kubiak
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie niebezpieczeństwa niosą za sobą ukąszenia komarów i kleszczy
  • Jak skutecznie się przed nimi zabezpieczyć
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Wiosenne zdobycze Petera Merkela

Wiosenne zdobycze Petera Merkela
Dodano: 2020-06-28

Zamknięcie granic i izolacja pokrzyżowały wiele planów tych mniejszych i tych większych. Znany łowca sumów z teamu Black Cat – Peter Merkel miał zaplanowane wyprawy na południe, jednak musiał je dość drastycznie zrewidować. Ale nie ma tego złego... Zazwyczaj wiosnę i jesień Peter spędzał w Hiszpanii, jednak…

Pomysł na sandacza

Pomysł na sandacza
Dodano: 2020-06-27

Sandacze to wyjątkowi przeciwnicy, więc potrzeba do ich przechytrzenia wyjątkowych przynęt. Savage Gear ma w swoim arsenale sandaczową gumę Fat T-Tail Minnow. Na pierwszy rzut oka może niepozorna, ale w wodzie robi różnicę. Sandacze, choć nie tylko, za nią szaleją, a jeśli jesteście ciekawi większej ilości…

Wędka i kołowrotek Uni Cat Knock Out - recenzja filmowa

Wędka i kołowrotek Uni Cat Knock Out - recenzja filmowa
Dodano: 2020-06-26

Ta wędka i ten kołowrotek to potężni zawodnicy wagi ciężkiej. Nie boją się wyczerpującej pracy, gigantycznych przeciążeń i walki z największymi sumami. One właśnie po to powstały. Jeśli więc szukasz naprawdę mocnej wędki sumowej lub kołowrotka, któremu możesz zaufać podczas kontaktu z potworem to ten film jest dla ciebie!

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2020 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com