nagłówek h1

Mój Odrzański sum z 400m!

2017-02-13 | Autor: red_PB

Ocena: 5,0 | Ilość ocen: 1 | Zaloguj się aby oceniać!

Do mojego wyjazdu nad brzegi Odry czekałem z duża niecierpliwością, z reszta jak na wszystkie moje wyprawy. Pierwsza zaplanowana nocna zasiadka 25 lipca, odbyła się bardzo pomyślnie.  Przy wyborze miejscówki pomaga mi oglądanie brzegów Odry dzięki mapie satelitarnej. Jest to bardzo komfortowe i szybkie przeswietlenie danego odcinka rzeki, które wszystkim szczerze polecam. Przeważnie wybieram miejsca gdzie znajdują się większe wnęki, zaraz za główkami koło piaszczystych łach. Przed samą zasiadka wybieram się na wcześniej zlokalizowanie miejsce, gdzie dzięki widokowi Odry na żywo układa mi się natychmiast plan gdzie będę łowił metodą podwiązki. Nad wodą jestem przeważnie już z samego rana, żeby wszystko przygotować. Kiedy namiot i reszta niezbędnych rzeczy mają już swoje stałe miejsce wtedy uderzam spokojnie z zestawami. Pontonem płynę na druga stronę rzeki i układam sobie w głowie plan, gdzie będzie pływał mój żywiec. Szukanie tego idealnego miejsca, opływanie metr po metrze i przyglądanie się wodzie jak również wszystkiemu co w niej się znajduje sprawia mi prawie taką sama frajdę i satysfakcję jak branie suma na wędce. Ważne jest dla mnie, żeby uporać się ze wszystkim do południa, aby móc w pełni rozkoszować się wieczornym czasem oczekiwania na magiczny strzał. W nocy 25 lipca miałem jedno, celne branie. Był to sum 155cm.  Następnej nocy udało się  kolejny raz. Celny strzał suma, który miał 145cm. Dobry początek. Ostatniego dnia zasiadki, około godziny szesnastej, miało miejsce następne, potężne branie. Szybkie zerwanie zrywki bez żadnego ostrzegania, zmusiło mnie do natychmiastowej reakcji jak i expressowego zlikwidowania luzu plecionki, który powstał przy braniu. Później było już tylko mocne docinanie wąsa!  Początkowo hol był leki, nic nie wskazywało na jakąś większa rybę. Około 100 może 150 nawiniętych metrach na szpule wydawało mi się, że to może być sum około 1,5 m. Następnie poczułem mocne szarpnięcie ryby i jej próby płynięcia pod prąd. W tym momencie było dla mnie jasne, że sum o wymiarach 150 cm nie jest w stanie tego zrobić. 

Po paru sekundach zacząłem holować rybę siłowo. Traciłem ją wzrokowo ponieważ płynęła w moja stronę, ale trzy główki powyżej mnie. Zestaw był wywieziony koło 400m ode mnie po ukosie w górę rzeki. Był to mój najlepszy hol jaki miałem okazję przeżyć. Musiałem holować suma z całych sił, ponieważ na takiej odległości była możliwość utraty ryby, ponieważ wąsacz mógł przetrzeć plecionkę o dno rzeki lub wejść w zaczep.  I niestety właśnie tak się stało! Sum wszedł w zaczep na samym środku Odry około 150m ode mnie. Próby uwolnienia go kończyły się niepowodzeniem. Jedynym rozwiązaniem było dopłynięcie do niego pontonem. Podpłyniecie do samego zaczepu okazało się bardzo trudne i wyczerpujące, gdyż musiałem holować wędką rybę, siebie i ponton pod prąd. Zajęło mi to sporo czasu, a przecież jeszcze trzeba wyjąć suma z zaczepu! Udało się po dłuższym gimnastykowaniu. Na powierzchnie wypłynął ponad dwu metrowy sum. Cała ta zabawa zajęła mi około 40 min. Do przeżycia  podobnie niezwykłego holu upłynie zapewne sporo czasu. Życzę każdemu z Was tak niezapomnianej chwili nad woda jaką ja miałem okazję doznać. 

Robert Tomanik

Blogi użytkownika red_PB

Polecane filmy

Zawody BlackCat Extreme 2016

Zawody BlackCat Extreme 2016

Autor: redakcja

Zawody odbyły się 2-3 lipca 2016 w miejscowości Uraz na rzece Odrze. Sponsorem zawodów była firma Black Cat.

Nowości MadCat na sezon 2017

Nowości MadCat na sezon 2017

Autor: redakcja

Pod koniec ubiegłego roku gościliśmy na pokazach firmy MadCat. Zobaczcie jakie nowości są obecnie w sprzedaży. Prezentuje Piotr Boufal.

Wędziska na "dzikie koty" Black Cat Wild Cat.

Wędziska na "dzikie koty" Black Cat Wild Cat.

Autor: redakcja

Nowość na rok 2017 od firmy Blac Cat. Film znakomicie przedstawia najdrobniejsze szczegóły nowego wędziska WILD CAT. Jak twierdzi producent, kije zostały zaprojektowane do wszystkich typów metod stacjonarych. Ich uniwersalna długość pozwala na holowanie zarówno z dalekich odległości jak i jednostki…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2021 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com