nagłówek h1

Jak znaleźć suma w zaporówce

2017-02-01 | Autor: redakcja

Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

 

Dla wielu wędkarzy wędkarstwo byłoby niczym bez zbiorników retencyjnych. Ogrom wody i różnorodność miejsc stwarza idealne warunku do wędkowania i życia wielu gatunków ryb w tym sumów. Przy tworzeniu takich zbiorników na rzekach, pod wodą zostaje zatopionych wiele form. Niczym nadzwyczajnym są zatopione drzewa czy nawet obszary lasów, a w sytuacjach ekstremalnych pod wodą możemy znaleźć stare, zatopione wioski. 

 

Aby móc łowić w tak dużych zbiornikach należy zapoznać się z topografią dna. Dla wędkarzy posiadających echosondy namierzenie potencjalnych miejsc nie będzie szczególnie trudne, ale w przypadku kiedy jesteśmy na nowej wodzie lub nie mamy tak zmyślnych urządzeń jak echosondy, należy odszukać mapy batymetryczne łowiska. Jeżeli wcześniej wymienione sposoby zawiodą, warto zrobić wywiad wśród zaufanych kolegów lub miejscowych wędkarzy. Nie wszyscy jednak służą takimi informacjami. Poznanie tak dużych obszarów wodnych dla wielu z nich - to miesiące, a nawet lata poznawania wody i nie chętnie dzielą się zdradzając swoje sekrety. Niemniej jendak warto spróbować. Pierwszym miejscem od którego powinniśmy zacząć poszukiwania będzie stare koryto rzeki. To zwykle najgłębsze miejsca w zaporówkach. W korycie rzeki sumy znajdują swoje dzienne ostoje i miejsca żeru, ponieważ nanoszony niewielkim uciągiem wody pokarm, przyciąga stada białorybu. Jeżeli w bliskim sąsiedztwie koryta lub w nim samym znajdują się przeszkody wodne lub dno jest zróżnicowane, a nieopodal płytkie blaty to możemy być prawie pewni, że zasiedla to miejsce niejeden wąsacz. Na niektórych zbiornikach można liczyć na filary dużych mostów. Osadzone w dnie starego koryta tworzą idealne, dzienne stanowiska sumów. Dla wędkarzy łowiących z brzegu wędkowanie w korycie może sprawiać wiele problemów umieszczenie w odpowiednim miejscu przynęty. Należy wtedy wybrać stanowisko najbliżej sąsiadujące z korytem lub zaopatrzyć się w niewielki ponton by móc wywieźć zestaw. Jeżeli takim nie dysponujemy to aby zwiększyć swoją szansę na spotkanie z wąsalem, dobrym rozwiązaniem będzie nocne wędkowanie. Sumy w tym czasie opuszczają dzienne ostoje i kierują się w stronę brzegów.

  

 

Będą to wszelkiego rodzaju płytkie zatoczki lub okolice trzcinowisk, które sumy patrolują w poszukiwaniu drobnicy lub innych przysmaków. Takimi miejscami będą również kąpieliska. Jeżeli nie obowiązują na nim zakazy wędkowania możemy liczyć na świetne wyniki. Ludzie kąpiąc się wzruszają dno, a to przyciąga uwagę białej ryby, która z nadejściem zmroku masowo się tam gromadzi. W pobliżu kąpielisk mamy szansę na spotkanie z sumem nawet za dnia. Hałas i rumor na brzegu przyciąga uwagę tych ciekawskich ryb. Grzechem byłoby nie wspomnieć o samej zaporze na zbiorniku. Pamiętajmy, że przez zaporę przepływają ogromne ilości pożywienia, łatwego do zdobycia. Są to miejsca całoroczne, porównywalne z zimowiskami sumów w rzekach. Niestety są to miejsca często niedostępne dla wędkarzy z racji panujących tam zakazów. Jeśli jednak jakimś cudem zakaz nie obowiązuje, to bez zastanowienia należy to wykorzystać gdyż może zaowocować rybą życia. Tę samą zasadę obserwujemy przy śluzach na niewielkich rzekach. Miejscem bankowym są zrzuty ciepłej wody na zaporówce. Takie zjawisko występuje na Jeziorze Rybnickim. Sumy osiągają tam imponujące rozmiary. Każdego roku słyszy się o wyciągniętych osobnikach przekraczających wagę nawet 100kg. Zrzucana przez zakłady Rybnickie ciepła woda przyciąga wąsacze oraz inne gatunki ryb. Przy takich warunkach panujących w łowisku metabolizm sumów pracuje pełna parą, dzięki czemu pobierają pokarm nawet cały rok.

 

Piotr Boufał

 

Blogi użytkownika redakcja

Polecane filmy

Zawody BlackCat Extreme 2016

Zawody BlackCat Extreme 2016

Autor: redakcja

Zawody odbyły się 2-3 lipca 2016 w miejscowości Uraz na rzece Odrze. Sponsorem zawodów była firma Black Cat.

Nowości MadCat na sezon 2017

Nowości MadCat na sezon 2017

Autor: redakcja

Pod koniec ubiegłego roku gościliśmy na pokazach firmy MadCat. Zobaczcie jakie nowości są obecnie w sprzedaży. Prezentuje Piotr Boufal.

Wędziska na "dzikie koty" Black Cat Wild Cat.

Wędziska na "dzikie koty" Black Cat Wild Cat.

Autor: redakcja

Nowość na rok 2017 od firmy Blac Cat. Film znakomicie przedstawia najdrobniejsze szczegóły nowego wędziska WILD CAT. Jak twierdzi producent, kije zostały zaprojektowane do wszystkich typów metod stacjonarych. Ich uniwersalna długość pozwala na holowanie zarówno z dalekich odległości jak i jednostki…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2021 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com