nagłówek h1

Żyłka bez pamięci

Pewnie każdemu z nas podczas łowienia zdarzył się supeł lub „gniazdo” na żyłce. Nawet idealnie nawinięta, świetnej jakości żyłka po kilku-kilkunastu intensywnych wyprawach spinningowych odczuwa „efekt pamięci”.

Dodano: 2019-10-02

Przeglądając zagraniczne serwisy wędkarskie natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł, w którym autor opisuje jak rozwiązać problem skręcającej się żyłki spinningowej i przeciwdziałać efektowi „pamięci”. Autor przedstawił sposób, którego nauczył się od ojca 20 lat wcześniej. Jeśli planujemy całodzienną wyprawę zaleca zdjąć szpulę i przez kilka minut równomiernie moczyć w bardzo ciepłej wodzie. Zdaniem autora redukuje to prawie wszystkie problemy związane z efektem pamięci jak skręcenia, supły, czy zagięcia. Zabieg ten ma też „efekt uboczny”. Podobno dzięki temu rzuty są wyraźnie dłuższe i celniejsze.

Czytaj również: Zmiany w teamie

Autor dodaje, że zmodyfikował, skuteczną samą w sobie, metodę ojca o nowoczesną technologię. Mianowicie używa środka w atomizerze tzw. „Line and lure conditioner”, czyli tłumacząc „odżywki do żyłki i przynęt”. Spryskanie tym specyfikiem przedłuża efekt moczenia w ciepłej wodzie i wydłuża żywotność żyłek i fluocarbonów oraz przynęt. Środek nazywa się Reelsnot, niestety nie znalazłem go w polskiej dystrybucji. Dostępny jest na Amazon.

Polecamy artykuły

Szczupakowe chwyty

Opowieści

Szczupakowe chwyty

Miniona niedawno majówka, to dla wielu wędkarzy początek spiningowego sezonu. Ci, którzy zaczęli łowy już na samym początku roku, również wypatrują tej daty z uwagi na zakończenie okresu ochronnego na szczupaki i bolenie. Jeden i drugi gatunek posiada rzeszę zwolenników, żeby nie powiedzieć, fan&oa…

Kamil Zaczkiewicz

Obalamy sumowe mity

Opowieści

Obalamy sumowe mity

Będzie to dość niecodzienny tekst, który dotyczył będzie obalenia wielu książkowych i internetowych mitów i legend, które dotyczą bezpośrednio sumowej natury.

Piotr Boufał

Współczesne rękodzieło

Opowieści

Współczesne rękodzieło

Wędkarstwo od dawien dawna związane jest z ręcznymi robótkami. Wszyscy lubimy improwizować i ulepszać nasz sprzęt, testować nowości i próbować nowych rozwiązań.

Wojciech Jabłonowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2020 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com