nagłówek h1

Żyłka bez pamięci

Pewnie każdemu z nas podczas łowienia zdarzył się supeł lub „gniazdo” na żyłce. Nawet idealnie nawinięta, świetnej jakości żyłka po kilku-kilkunastu intensywnych wyprawach spinningowych odczuwa „efekt pamięci”.

Dodano: 2019-10-02

Przeglądając zagraniczne serwisy wędkarskie natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł, w którym autor opisuje jak rozwiązać problem skręcającej się żyłki spinningowej i przeciwdziałać efektowi „pamięci”. Autor przedstawił sposób, którego nauczył się od ojca 20 lat wcześniej. Jeśli planujemy całodzienną wyprawę zaleca zdjąć szpulę i przez kilka minut równomiernie moczyć w bardzo ciepłej wodzie. Zdaniem autora redukuje to prawie wszystkie problemy związane z efektem pamięci jak skręcenia, supły, czy zagięcia. Zabieg ten ma też „efekt uboczny”. Podobno dzięki temu rzuty są wyraźnie dłuższe i celniejsze.

Czytaj również: Zmiany w teamie

Autor dodaje, że zmodyfikował, skuteczną samą w sobie, metodę ojca o nowoczesną technologię. Mianowicie używa środka w atomizerze tzw. „Line and lure conditioner”, czyli tłumacząc „odżywki do żyłki i przynęt”. Spryskanie tym specyfikiem przedłuża efekt moczenia w ciepłej wodzie i wydłuża żywotność żyłek i fluocarbonów oraz przynęt. Środek nazywa się Reelsnot, niestety nie znalazłem go w polskiej dystrybucji. Dostępny jest na Amazon.

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com