nagłówek h1

Wiosenne jazie i klenie

Na stronie marki Mikado publikowane są artykuły autorstwa jej testerów. Jeden z nich jest może być bardzo przydatny dla łowców jazi i kleni. Zapraszamy do lektury. 

Dodano: 2019-04-15

Leuciscus idus i leuciscus cephalus - jaź i kleń. To ryby związane z wiosną i marcowymi idami. W kalendarzu fenologicznym idy marcowe kojarzą się z przełomem zimy i wiosny, czyli okresem, kiedy to cała przyroda, po okresie zimowego uśpienia, zaczyna się ponownie budzić do życia.

Czytaj również: Szczupaki na muchę

Dla rzecznego spinningisty wymieniony wyżej okres, to w głównej mierze czas połowów pstrągów potokowych, okoni oraz jazi i kleni. Właśnie te ostanie ryby, po marcowych idach, wykazują coraz większą aktywność i w drugiej połowie miesiąca mogą się już stać celem samym w sobie.

Zanim to jednak nastąpi, to wcześniej musimy poczynić odpowiednie przygotowania i dobrać właściwy sprzęt. W tym miejscu chciałbym nadmienić, że w kwestii sprzętu ryby te traktować należy bliźniaczo, wędzisko na jazie będzie idealne na klenie i vice versa. Głównymi parametrami, którymi będziemy się kierować przy wyborze idealnej wędki, będzie długość, masa wyrzutu oraz akcja wędziska. Długość zależna jest w głównej mierze od wielkości rzeki, jej charakteru, warunków i techniki łowienia, a także od własnych preferencji. Praktyka pokazuje, że najczęściej stosowane wędziska oscylują w granicach 2.40-3.00m. Kolejnym, dość istotnym parametrem będzie masa wyrzutu. Z racji stosowania niewielkich, lekkich przynęt, powinna być nieduża i zamykać się w zakresie do 10 – 15gram. Mamy już określoną długość i masę wyrzutu, pora więc przejść do kolejnego parametru, a mianowicie akcji wędziska. Tutaj temat nie jest już tak prosty i oczywisty. Moim zdaniem pojęcie akcji wędziska należy rozpatrywać w dwóch aspektach, szybkości wędki oraz charakteru jej ugięcia. Najkrócej rzecz ujmując, szybkość wędki określa czas, w którym kij poddany naprężeniu, powróci do pozycji wyjściowej. Możemy więc rozróżnić wędki o akcji x-fast, fast, mod-fast, slow. Natomiast ugięcie kija (czyli pracę pod obciążeniem, np. rybą) można scharakteryzować jako progresywne, semiparaboliczne lub paraboliczne. W wypadku wędzisk jaziowo-kleniowych najczęściej stosuje się wędziska o nieco wolniejszej akcji i głębszym ugięciu. Trzeba wiedzieć, że branie klenia, czy jazia jest szybkie, mocne i dynamiczne. Wędkarz ma naprawdę niewiele czasu na reakcję. Dodatkowo ryby te mają taką przypadłość, że bardzo często „odbijają” się od szybkich, sztywnych i mocnych wędzisk. Miękkie i wolniejsze kije więcej wybaczają, powodują lepsze zassanie przynęty, a co za tym idzie pewniejsze zapięcie i trzymanie podczas holu. Reasumując, wybierając wędzisko na wiosenne, wiślane jazioklenie, trzeba przyjąć, że będziemy łowili w dużej rzece, często podwyższonej wodzie, przy zalanych opaskach, trawach i wiklinach. W tych warunkach swoją rolę spełni długi kij o długości 2.7-3.0m, masie wyrzutu kilkunastu gram, akcji med-fast i głębokim ugięciu. Przechodząc do konkretów, z czystym sumieniem mogę polecić spinning MIKADO z serii Specialized Chubster. Wędzisko to występuje w dwóch długościach 2.7 i 3.0m, i analogicznie ciężarze wyrzutu do 12 i 15g. Jak sama nazwa wskazuje jest to wędka specjalnie stworzona pod kontem łowienia kleni (chub) i jazi.

Zainteresował Was artykuł Tomasza Klimka? Całość znajdziecie na stronie Mikado.pl
 

Polecamy artykuły

Sekrety połowu sumów

Opowieści

Sekrety połowu sumów

Na przestrzeni ostatnich kilku lat żadna z europejskich wód nie zrobiła tak wielkiej furory jak Pad. Każdy, na którego celowniku znajduje się właśnie ta rzeka, w tym artykule znajdzie kilka bardzo pomocnych wskazówek, które pozwolą na odpowiednie przygotowanie do łowienia w tej rzece. 

Benjamin Gründer

Upalne lato

Opowieści

Upalne lato

Każda ze zmiennych pogodowych ma olbrzymi wpływ na zajmowane stanowiska, aktywność czy żerowanie sumów. Jak sobie poradzić w upalne lato? 

Piotr Bryling

To prawda – staje okoniem

Opowieści

To prawda – staje okoniem

Wyskakujące rybki, grzebienie (niczym rekiny) przecinające powierzchnie i hałas spowodowany intensywnym żerowaniem sprawiają, że nasze serce bije mocniej, a ręce drżą i się pocą. Co zrobić, aby je przechytrzyć? 

Wojciech Jabłonowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com