nagłówek h1

Wędka sumowa od Peter'a Markel - Wild Cat'z

Jeszcze 7-8 lat temu polscy wędkarze sumowi nie mogli przebierać w wędkach z prostej przyczyny, tych dobrych, oferowanych na rodzimym rynku było po prostu niewiele. Oczywiście, nie twierdzimy, że nie było wtedy na co łowić, ale wybór był zdecydowanie mniejszy niż dziś.

Dodano: 2019-08-20

Przy zakupie wędki sumowej trzeba odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Dotyczą one tego w jaki sposób będziesz najczęściej łowił, co znajdzie się na końcu linki i z ilu elementów ma się składać?

W tym artykule o sumowym kiju jest kilka ważnych momentów. To jego twórca, wykorzystany materiał, pomysł, jak i jego przeznaczenie. Tak, za każdą nowo opracowaną serią stoi ktoś, kto firmuje wędki swoim nazwiskiem. W tym wypadku to Peter Merkel. Jeden z czołowych testerów Black Cat'a i jeden z najlepszych wędkarzy sumowych w Europie.

Czytaj również: Sumy z płytkiej wody

Peter po raz pierwszy w Polsce pojawił się oficjalnie na targach Rybomania 2019 na stoisku Black Cat. I to właśnie pod jego okiem powstała seria Wild Cat’z, w której to występuje nasz dzisiejszy bohater. To sumowy kij Wild Cat'z 285 cm, 300 g - firmy Black Cat.

To wędka wszechstronna z bardzo wyrazistym wzornictwem. Możemy jej użyć do łowienia z brzegu, ale także świetnie poradzi sobie na łodzi, dzięki parabolicznej akcji. Trzeba wam wiedzieć, że to wędzisko występuje ze złączem Uptide. Rozwiązanie to jest coraz częściej stosowane w wędziskach, które muszą podołać ogromnym obciążeniom.

Najprościej ilustrując to rękojeść wędki, czyli dolnik, który łączymy z jednoczęściowym blankiem. Technicznie takie rozwiązanie bardzo dobrze wpływa na akcję wędki. Brak miejsc łączenia na blanku nie powoduje przesztywnienia a to z kolei wpływa na prace wędki podczas długiego i ciężkiego holu suma z dużych głębokości.

Jest jeszcze coś co wyróżnia Wild Cat'z. To opatentowana przez ZEBCO-EUROPE technologia DURA FIBRE (DF®). Materiał ten pozwolił na zaprojektowanie wędki o bardzo określonych parametrach. Jest ona bardzo wrażliwa w górnej części blanku, by wędkarz czuł wyraźnie silne ruchy ryby, zapewniając nam przy tym spory margines rezerwy mocy do pokonania największych okazów.

Kompozyt ten pozwala nam z pełnym zaufaniem korzystać z plecionki od 50 do 125 lbs przy ciężarach wyrzutu od 120 do 280 g. Zawartość durafibre w blanku sprawia, że Wild Cat'z - Black Cat jest po prostu niezniszczalny.

Kije z tej serii uzbrojone są w uchwyt kołowrotka Fuji oraz przelotki Seaguide. Te ostatnie pochodzą z Korei a ich pierścienie mają większe średnice niż Fuji. Wykonane są z mieszanki stali i tytanu. Przelotki tego producenta stosowane są w coraz większej liczbie sumowych wędek. Spotkamy je także w kijach przeznaczonych do wędkarstwa morskiego i oceanicznego. Jak się domyślacie, dzieje się tak ze względu na ich wytrzymałość.

Pewnie interesują was szczegóły transportowe. Złożona wędka w pokrowcu to długość 191 cm. Po rozłożeniu osiąga 285 cm. Jak wspomnieliśmy jest to kombinacja 1+1. Ciężar wyrzutu to 300 gramów, a sam kij waży 510 gramów. ZEBCO-EUROPE oferuje 2 lata gwarancji.

Wędki sumowe to kije zupełnie innej klasy i nie da się ich porównać do żadnych pozostałych na rynku, wyjątkiem mogą być jedynie wspominanie kije morskie. Wyzwania przed jakim stoją wędkarze polujący na sumy są zgoła inne od tych, które znamy chociażby z wędkarstwa spławikowego. Tu przede wszystkim liczy się sprzęt. Wielogodzinny hol, uszkodzenia czy chwilowe przeciążenia wędki nie powinny stanowić problemu. Ta musi wytrzymać.

Wędka Sumowa Wild Cat’z 285 cm, 300 g - Black Cat, której ojcem chrzestnym jest Peter Merkel, jest uniwersalna, jeśli można użyć tego stwierdzenia w stosunku do sumowej wędki, bardzo wytrzymała, świetnie uzbrojona i sprawdzi się na każdej wyprawie i w każdych warunkach. A na koniec jeszcze jedno, ten kij jest również po prostu ładny.

Jako ciekawostkę dodamy, że od września tego roku dostępne będą kolejne dwa wędziska zaprojektowane przez Peter'a Markel. Będzie to Wild Cat'z Beast – wędzisko stworzone typowo pod łowienie sumów przy użyciu podwodnego spławika, przynęt wielkości XXL oraz do łowienia na sztywno w pobliżu zaczepów. Drugim wędziskiem będzie Wild Cat'z Spin – wędzisko sumowe do dalekich rzutów, idealnie sprawdzi się przy sumowym spinningu.

Galeria zdjęć

Polecamy artykuły

Sekrety połowu sumów

Opowieści

Sekrety połowu sumów

Na przestrzeni ostatnich kilku lat żadna z europejskich wód nie zrobiła tak wielkiej furory jak Pad. Każdy, na którego celowniku znajduje się właśnie ta rzeka, w tym artykule znajdzie kilka bardzo pomocnych wskazówek, które pozwolą na odpowiednie przygotowanie do łowienia w tej rzece. 

Benjamin Gründer

Upalne lato

Opowieści

Upalne lato

Każda ze zmiennych pogodowych ma olbrzymi wpływ na zajmowane stanowiska, aktywność czy żerowanie sumów. Jak sobie poradzić w upalne lato? 

Piotr Bryling

To prawda – staje okoniem

Opowieści

To prawda – staje okoniem

Wyskakujące rybki, grzebienie (niczym rekiny) przecinające powierzchnie i hałas spowodowany intensywnym żerowaniem sprawiają, że nasze serce bije mocniej, a ręce drżą i się pocą. Co zrobić, aby je przechytrzyć? 

Wojciech Jabłonowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com