nagłówek h1

UniCat Vencata 14000

Na polskim, ale europejskim rynku, od co najmniej dwóch lat pojawia się coraz więcej sprzętu przeznaczonego do łowienia sumów. I co prawda sezon ich łowienia w Polsce jest dość krótki to i tak coraz więcej z wędkarzy chce stawić czoła tym największym rybom zamieszkującym nasze wody.  

Dodano: 2017-06-14

Nie da się tego zrobić ze sprzętem nieprzystosowanym do łowienia okazów przekraczających często 50 kg. To znaczy da się, ale nie wróżę Wam zbyt wielu sukcesów w takim przypadku. Fizyki nie da się oszukać, jeśli zamierzacie wyjąć z wody rybę, która walczy i waży 60 kg a nieraz nawet więcej, to musicie być na to przygotowani. W innym wypadku pomacha wam swoją długą płetwą na pożegnanie.
Zestawy do łowienia sumów zbudowane są ze specjalnych stopów i materiałów, często o wytrzymałości pozwalającej wyholować rybę o rozmiarze nawet 250 cm. Odpowiada za to linka, kij, ale także kołowrotek.

Właśnie na temat tego ostatniego dziś parę słów w naszym artykule. Przyglądamy się jednej z pozycji, jaką znaleźliśmy na półce niemieckiego producenta firmy Saenger. To VenCata 14000 – od sumowej marki tego producenta - Uni Cat. Kołowrotek ten na rynku jest już od jakiegoś czasu, co oznacza, że mogliście się już z nim zapoznać nad wodą. Dla tych z Was szukających nowego sprzętu na zbliżający się sezon parę informacji o produkcie.

VenCata 14000 jest kołowrotkiem zaprojektowanym specjalnie do połowu sumów. To jego główne zadanie i pod takie potrzeby był projektowany. Kolejnym argumentem, ma być jego cena zachowująca rozsądek i dostępność. Kołowrotek umożliwia nam łowienie metodami stacjonarnymi takimi jak bojka, podwiązka czy podwodny spławik. Sprzęt ten wyposażony został w aż 7 łożysk kulkowych ze stali szlachetnej, a także 1 łożysko ze sprzęgłem kierunkowym w technologii „One Way Clutch”. Specjalnie wzmacniania i odporna na uderzenia grafitowa obudowa skrywa między innymi przekładnię Heavy Duty. Jak zapewnia producent, kołowrotek ten łączy w sobie przystępną cenę i znakomite komponenty, dzięki czemu jest w stanie wytrzymać hole największych sumów łowionych na wodach w całej Europie. Jego średnia cena w polskich sklepach internetowych to 430 zł. 

Opisywany kołowrotek to model 14000, który pomieści na swojej szpuli aż 410 m żyłki o grubości 0.50 mm. To bardzo dobry wynik, który daje nam spore możliwości podczas łowienia metodami stacjonarnymi na nawet bardzo dużych odległościach. Za to by linka główna nie plątała się podczas zwoju i wyrzutu, odpowiada między innymi kabłąk Thick Bail ze szpulą antysplątaniową z łożyskiem kulkowym ze stali szlachetnej z wysoką przepustowością żyłki.

Przyjrzyjmy się bardziej wnętrznościom tego sumowego sprzętu. Kołowrotek posiada wzmacnianą oś i przekładnię Heavy Duty Wormshaft. Za wyhamowanie zbyt gwałtownego holu odpowiada system hamulców przednich z 5 karbonowymi tarczami hamulcowymi. Kołowrotek jest bardzo solidny, posiada masywną aluminiową szpulę i korbę z wygodną antypoślizgową głowicą. Ma też swoją wagę, w dłoni trzymamy 760 gram mocy, zamkniętej w ładnej czarnej obudowie z dyskretnymi elementami czerwieni.
Kołowrotki do połowu dużych okazów o wadze 40 kg+ muszą być bardzo solidne. Tu nie ma miejsca na niedociągnięcia czy chodzenie na skróty przy ich projektowaniu i produkcji. Wiedzą to Ci z Was, którzy zaliczyli już w swoim życiu hole potężnych sumów. Walka z królem wód trwa często bardzo długo i nie możemy się wtedy zastanawiać nad tym, czy nasz sprzęt temu podoła czy nie. Musimy być tego pewni.

VenCata 14000 UniCat, to solidny sprzęt, który robi dobre wrażenie, jak przystało na niemiecką markę. Być może znajdzie także Wasze uznanie i uzupełni zestaw na nadchodzący dużymi krokami sezon. Ten na suma w Polsce zaczyna się już 1 lipca, więc dawajcie znać jak ta maszynka sprawdzi się Wam nad wodą.

 

Polecamy artykuły

Zestaw na dwójkę z plusem

Opowieści

Zestaw na dwójkę z plusem

Udostępniając w internecie zdjęcia z wielkimi sumami spotykam się z rozmaitymi komentarzami. Poza garstką wyjadaczy w łowieniu wielkich wąsaczy zdjęcia oglądają również amatorzy. Głównie to od nich dostaję masę zapytań sprzętowych.

Piotr Bryling

Jesień nad nizinną rzeką

Opowieści

Jesień nad nizinną rzeką

Minął czas letnich łowów, choć wcale nie upłynął on pod znakiem wszechobecnych niżówek. Częste zmiany pogody, lokalne, obfite opady, wahania temperatury wody i poziomu rzek spowodowały, że ryby bardzo często były zmuszane zmieniać swoje stanowiska, co mocno wpłynęło na ich aktywność. Liczę, że nadchodząca wielki…

Kamil Zaczkiewicz

Kleń, na letnią posuchę

Opowieści

Kleń, na letnią posuchę

Tegoroczny sezon wędkarski jest bardzo dziwny. Najpierw pstrągowe i trociowe eskapady przerywała nam pandemia i zakazy. Następnie bardzo mieszana pogoda pokrzyżowała miłosne igraszki wielu gatunkom ryb.

Wojciech Jabłonowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2021 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com