nagłówek h1

Szwecja - mekka drapieżnika

Szwecja - piękny, zielony i jeszcze trochę dziki kraj, do którego codziennie zmierzają rzesze wędkarzy z całej Europy. To fenomenem na mapie większości europejskich krajów pod względem ilości jezior i wód przybrzeżnych, gdzie można z powodzeniem uganiać się za drapieżnikami.

Dodano: 2019-11-17

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Wojtek? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 6/2019, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.


POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ NA SWÓJ TELEFON

Aplikacja Android - >>>
TUTAJ<<<
Aplikacja iOS - >>> TUTAJ <<< 


Fragment artykułu:

Najczęściej raz w roku jest taki czas, kiedy „kradnę” całe dwa tygodnie tylko dla siebie, dla swojej pasji. Zamykam wszystkie ważne sprawy, żegnam się z rodziną i wyjeżdżam na ryby, ale takie prawdziwe, dzikie, bez zbędnych telefonów, spraw zawodowych, z ludźmi, którym ufam i których znam od lat. Niezaprzeczalnie wspaniałym kierunkiem jest północna Szwecja, która oferuje nam niezliczoną ilość jezior, lasów i spokoju. Jest to dla mnie okres totalnego relaksu i ładowanie akumulatorów na cały kolejny rok. Bardzo ważnym aspektem jest wybranie odpowiedniego miejsca i tutaj proponuję północ, gdzie wody nie są przełowione i ich potencjał jest ogromny, a ilość złowionych okazów uzależniona jest od naszych umiejętności, szczęścia i fantazji wędkarskiej, która u niektórych potrafi powalać ilością sprzętu tego potrzebnego i niepotrzebnego.
Pamiętam mój pierwszy wyjazd do Szwecji - ogromna ekscytacja, kilogramy przynęt, sprzętu i szafa ubrań. Dzisiaj myślę o tym z uśmieszkiem, ponieważ obecne wyjazdy ograniczają się do 4 dużych pudeł przynęty, kilku zestawów wędek: bardzo lekkiego na okonki, średniego do łowienia na gumy sandaczowe, zestawu do łowienia na jerki i typowego zestawu do trollingu, na który osobiście bardzo dużo łowię, ale o tym napiszę w dalszej części. Koniecznością jest echosonda, bez której nie uda nam się skutecznie znaleźć atrakcyjnych miejscówek. I bardzo dobrze, jeśli ma GPS, ponieważ można regularnie wracać do dobrych upatrzonych wcześniej miejsc. Osobiście nie używam podbieraka, bo zajmuje dużo miejsca, jednak zachęcam do jego używania, bo przez brak tego sprzętu straciłem kilka dużych ryb. Bardzo ważną kwestią jest nasz ubiór, który koniecznie musi być wiatro- i wodoszczelny - dobra membrana i polary sprawią, że wasz wyjazd będzie komfortowy. Praktycznie wszystkie wyjazdy, na których byłem ja i większość moich znajomych, odbywały się wiosną. Maj to okres, w którym 90% szczupaków jest już wytartych. W maju łowimy praktycznie tylko szczupaki. Typowanie miejscówek jest dość proste, a samo łowienie nie jest specjalnie skomplikowane. Łowi się głównie na wodzie o głębokości 1-2 m, czyli tam, gdzie ryby się wycierały i pozostały jeszcze w tych miejscach, polując na drobnicę, która szuka płytkich, bardziej nagrzanych stref wodnych. Przynęty to głównie jerki, bardzo duże obrotówki i gumy, które często zbroję w haki offsetowe i rzucam nimi w trzciny, gdzie często stoją duże szczupaki nawet w wodzie, która ma 40 cm.

Czytaj również: Życie wśród sumów

Polecamy artykuły

Szczupakowe chwyty

Opowieści

Szczupakowe chwyty

Miniona niedawno majówka, to dla wielu wędkarzy początek spiningowego sezonu. Ci, którzy zaczęli łowy już na samym początku roku, również wypatrują tej daty z uwagi na zakończenie okresu ochronnego na szczupaki i bolenie. Jeden i drugi gatunek posiada rzeszę zwolenników, żeby nie powiedzieć, fan&oa…

Kamil Zaczkiewicz

Obalamy sumowe mity

Opowieści

Obalamy sumowe mity

Będzie to dość niecodzienny tekst, który dotyczył będzie obalenia wielu książkowych i internetowych mitów i legend, które dotyczą bezpośrednio sumowej natury.

Piotr Boufał

Współczesne rękodzieło

Opowieści

Współczesne rękodzieło

Wędkarstwo od dawien dawna związane jest z ręcznymi robótkami. Wszyscy lubimy improwizować i ulepszać nasz sprzęt, testować nowości i próbować nowych rozwiązań.

Wojciech Jabłonowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2020 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com