nagłówek h1

Sum z zimnej wody

Sum wydawało by się jest rybą, która ma swój określony zakres temperatur. Łowcy sumów w Polsce odkładają kije do szafy gdy woda spadnie poniżej 7-8 stopni Celsjusza. Nawet na Wikipedii pod hasłem sum znajdziecie stwierdzenie, że sum pospolity (czyli ten nasz) od grudnia do lutego nie żeruje. Chyba czas zrewidować te informacje.

Dodano: 2019-12-11

Piotr Bryling, ceniony autor artykułów dla naszego e-czasopisma Świat Suma i Spinningu sumowym wędziskom już na ten sezon podziękował. Zabrał się za to z zapałem do łowienia na spinning i trzeba przyznać efekty miał znakomite. Piękne okonie, sandacze i szczupaki raz po raz pojawiały się na jego facebookowym profilu. Jednak niedawno Piotr miał bardzo dziwny „przyłów” na sandaczowy zestaw. A mianowicie uderzył sum! I to nie jeden, a kilka! Trzy, jak to nazwał „maluszki” udało się wyciągnąć, a trzy kolejne przetarły plecionkę na tarce, w tym jeden 140 cm już przy samym podbieraniu! Piotr bardzo zaskoczony tą sytuacją, święcie przekonany był, że sumy już dawno znalazły zimowiska w odrzańskich klatkach. Jak sam przyznał bieganie ze spiningiem rzuciło nowe światło na połowy sumów i dało cenną lekcję. Co było powodem tego nieprawdopodobnego żerowania w zimnej wodzie? Nie wiadomo, ale Piotr na pewno wkrótce ten temat rozgryzie.

Polecamy artykuły

Zestaw na dwójkę z plusem

Opowieści

Zestaw na dwójkę z plusem

Udostępniając w internecie zdjęcia z wielkimi sumami spotykam się z rozmaitymi komentarzami. Poza garstką wyjadaczy w łowieniu wielkich wąsaczy zdjęcia oglądają również amatorzy. Głównie to od nich dostaję masę zapytań sprzętowych.

Piotr Bryling

Jesień nad nizinną rzeką

Opowieści

Jesień nad nizinną rzeką

Minął czas letnich łowów, choć wcale nie upłynął on pod znakiem wszechobecnych niżówek. Częste zmiany pogody, lokalne, obfite opady, wahania temperatury wody i poziomu rzek spowodowały, że ryby bardzo często były zmuszane zmieniać swoje stanowiska, co mocno wpłynęło na ich aktywność. Liczę, że nadchodząca wielki…

Kamil Zaczkiewicz

Kleń, na letnią posuchę

Opowieści

Kleń, na letnią posuchę

Tegoroczny sezon wędkarski jest bardzo dziwny. Najpierw pstrągowe i trociowe eskapady przerywała nam pandemia i zakazy. Następnie bardzo mieszana pogoda pokrzyżowała miłosne igraszki wielu gatunkom ryb.

Wojciech Jabłonowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2021 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com