nagłówek h1

Sum z zimnej wody

Sum wydawało by się jest rybą, która ma swój określony zakres temperatur. Łowcy sumów w Polsce odkładają kije do szafy gdy woda spadnie poniżej 7-8 stopni Celsjusza. Nawet na Wikipedii pod hasłem sum znajdziecie stwierdzenie, że sum pospolity (czyli ten nasz) od grudnia do lutego nie żeruje. Chyba czas zrewidować te informacje.

Dodano: 2019-12-11

Piotr Bryling, ceniony autor artykułów dla naszego e-czasopisma Świat Suma i Spinningu sumowym wędziskom już na ten sezon podziękował. Zabrał się za to z zapałem do łowienia na spinning i trzeba przyznać efekty miał znakomite. Piękne okonie, sandacze i szczupaki raz po raz pojawiały się na jego facebookowym profilu. Jednak niedawno Piotr miał bardzo dziwny „przyłów” na sandaczowy zestaw. A mianowicie uderzył sum! I to nie jeden, a kilka! Trzy, jak to nazwał „maluszki” udało się wyciągnąć, a trzy kolejne przetarły plecionkę na tarce, w tym jeden 140 cm już przy samym podbieraniu! Piotr bardzo zaskoczony tą sytuacją, święcie przekonany był, że sumy już dawno znalazły zimowiska w odrzańskich klatkach. Jak sam przyznał bieganie ze spiningiem rzuciło nowe światło na połowy sumów i dało cenną lekcję. Co było powodem tego nieprawdopodobnego żerowania w zimnej wodzie? Nie wiadomo, ale Piotr na pewno wkrótce ten temat rozgryzie.

Polecamy artykuły

Ni to mucha, ni to spinning, czyli pstrąg na jigi

Opowieści

Ni to mucha, ni to spinning, czyli pstrąg na jigi

Różne, często wydawać by się mogło zupełnie odmienne techniki wędkarskiego rzemiosła, mocno się przenikają. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku metod, którymi kusimy te same gatunki. Dziś, z racji rozpoczęcia sezonu na pstrągi, poruszę temat właśnie ich, jednak w sposób nieco odmienny niż zazwyczaj.

Kamil Zaczkiewicz

Wybierz swój motyw

Opowieści

Wybierz swój motyw

Czym chcesz fotografować, aparatem z matrycą 12 mln czy 42 mln pikseli? A może wolisz filmować w 4K i w roli zdjęć wystąpią stopklatki? A może z drona lub czymś na bazie Androida, w podczerwieni czy fotopułapką? Technika lśni swoim przepychem na sklepowych półkach, a ty musisz tylko wybrać.

Waldemar Ptak

Wywiad z Peterem Merkelem

Wywiad

Wywiad z Peterem Merkelem

Peter Merkel to jeden z najbardziej rozpoznawalnych łowców sumów w Europe, który ponad 12 lat współtworzy markę Black Cat, a do tego pracuje jako przewodnik wędkarski, nagrywa filmy i publikuje artykuły. Jak zaczęła się jego przygoda z wąsaczami oraz jak wygląda tworzenie sprzętu wędkarskiego? Zapr…

Jakub Dłubak

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2020 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com