nagłówek h1

Ryby horrendalnie płochliwe – test plecionki Dragon NanoCLEAR

Dawid Sokołowski postanowił przetestować plecionkę Dragon NanoCLEAR 0,06 mm podczas wypraw w poszukiwaniu kleni. Większość wędkarzy stawia na żyłkę łowiąc ten gatunek ryby. Jesteście ciekawi jak wypadł test plecionki?  

Dodano: 2019-06-11

Od zawsze stosuję żyłki średnicy 0,16 mm - 0,18 mm, gdyż są one wystarczające na ryby, które bywają horrendalnie płochliwe. A przy tym, stosunkowo do swojej niewielkiej wagi i rozmiarów, silne. Nie na tyle jednak, aby wymuszały na wędkarzu stosowania żyłek grubszych, ale wystarczająco by nie przesadzać z nadmiernym odchudzaniem zestawu. Ale że ich dobór zależy nie tylko od gatunku i gabarytów poławianych ryb, więc w pewnych warunkach - zwłaszcza w obliczu „przerzucenia” się przeze mnie z wędek długich na zdecydowanie krótsze - stały się dla mnie niewystarczające. Dokładniej mówiąc: przy zachowaniu masy i wielkości używanych przynęt, na moich starych łowiskach (na ich najszerszych odcinkach) nowym, krótkim wędziskiem Flash XC40P Feeling 8 dł. 245 cm c.w. 1-8 g nie byłem w stanie podać przynęt dokładnie tam, gdzie chciałem.Była to niedogodność i musiałem się jej pozbyć, aby móc dobrać się do moich kleni.

Czytaj również: Jazie na spinning

Mniejsza średnica linki m.in. równa się mniejszemu tarciu o przelotki, a to z kolei przekłada się na odległość rzutów - przyświecała mi taka oto zasada. Nawinąłem więc na „bęben” plecionkę Dragon NanoCLEAR 0,06 mm - łamiąc tym samym gnieżdżące się w mej głowie od lat stereotypy, że na klenie to tylko żyłka. Zresztą sięgając po wklejankę z myślą o kleniach już przekraczałem nieprzekraczalne dotąd dla mnie granice.
Dalszą część artykułu znajdziecie na stronie www.firmadragon.pl
 

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com