nagłówek h1

Rosówka - królowa wśród przynęt sumowych

Sezon sumowy za pasem, nie jeden z nas już odlicza dni… Oprócz szykowania sprzętu nieodzownym elementem jest również przynęta. Wśród żywych, jedną z bardziej popularnych i najczęściej stosowanych w połowie suma jest rosówka.  

Dodano: 2019-05-16

Jak i kiedy zawalczyć o tą darmową przynętę? Na dżdżownice zwane również rosówkami, które swoją nazwę zawdzięczają temu, że pojawiają się na zroszonej trawie należy wybrać się po zmroku. Proponujemy zaopatrzyć się w latarkę czołową dającą czerwone światło lub latarkę o możliwie niskim natężeniu światła, ponieważ całe ciało rosówki zaopatrzone jest w komórki wrażliwe na światło. Podstawą jest ostrożne poruszanie się „na palcach”. Dobrym miejscem do poszukiwań są żyzne gleby nawożone kompostem, ale również osiedlowe trawniki robią robotę. Pamiętajmy, że im bardziej cieplejsza i wilgotna noc tym większa szansa na owocny zbiór. Wystającą rosówkę z „norki” najlepiej chwycić palcami sprawnie, ale z wyczuciem. A jak je przechowywać? Rosówki najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Umieszczamy je w pudełku z ziemią, najbardziej preferowaną to torfową z dodatkiem traw oraz liści. Tak przechowywane posłużą nam na sumowych zasiadkach.

Czytaj również: Wybór sumowej miejscówki

Polecamy artykuły

Odrzańska gra w zespole

Opowieści

Odrzańska gra w zespole

Wędkarstwo sumowe to niewątpliwie gra w zespole. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo nad wodą, ale podział obowiązków, proste, klarowne zasady i pracowitość często wpływają na nasz wspólny sukces.

Piotr Boufał

Gdy czas goni nas

Opowieści

Gdy czas goni nas

Bardzo miło czyta się opisy zasiadek trwających kilka dni. Jeszcze lepiej ogląda się filmy z takich wypadów. Wszystko jest spokojne, dopracowane i przemyślane. Zero pomyłek, piękne obrazy natury, robienie zestawów nad wodą, pogaduchy i drzemki. Ale czy tak jest zawsze? Piotr Bryling postara się opowiedzieć w swo…

Piotr Bryling

Tłoczny początek

Opowieści

Tłoczny początek

Sprzęt odkurzony lśni w promieniach czerwcowego słońca, kotwice ostre, plecionki napięte, silniki mruczą gotowe do pierwszego ślizgu. Klimat pierwszego dnia sezonu jest niepowtarzalny. Pomimo tej pięknej aury, pełnej pasji i determinacji, są tego dnia minusy, które potrafią skutecznie odstraszyć niektórych sumia…

Marek Gackowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com