nagłówek h1

Rosówka - królowa wśród przynęt sumowych

Sezon sumowy za pasem, nie jeden z nas już odlicza dni… Oprócz szykowania sprzętu nieodzownym elementem jest również przynęta. Wśród żywych, jedną z bardziej popularnych i najczęściej stosowanych w połowie suma jest rosówka.  

Dodano: 2019-05-16

Jak i kiedy zawalczyć o tą darmową przynętę? Na dżdżownice zwane również rosówkami, które swoją nazwę zawdzięczają temu, że pojawiają się na zroszonej trawie należy wybrać się po zmroku. Proponujemy zaopatrzyć się w latarkę czołową dającą czerwone światło lub latarkę o możliwie niskim natężeniu światła, ponieważ całe ciało rosówki zaopatrzone jest w komórki wrażliwe na światło. Podstawą jest ostrożne poruszanie się „na palcach”. Dobrym miejscem do poszukiwań są żyzne gleby nawożone kompostem, ale również osiedlowe trawniki robią robotę. Pamiętajmy, że im bardziej cieplejsza i wilgotna noc tym większa szansa na owocny zbiór. Wystającą rosówkę z „norki” najlepiej chwycić palcami sprawnie, ale z wyczuciem. A jak je przechowywać? Rosówki najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Umieszczamy je w pudełku z ziemią, najbardziej preferowaną to torfową z dodatkiem traw oraz liści. Tak przechowywane posłużą nam na sumowych zasiadkach.

Czytaj również: Wybór sumowej miejscówki

Polecamy artykuły

Sumy z wody po kolana

Opowieści

Sumy z wody po kolana

W mojej prawie 10-letniej przygodzie z wąsaczami łowiłem je w Polsce wieloma metodami oraz w wielu akwenach. Od środkowej, wielkiej Wisły po Wartę, Odrę, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy jeziora. Każda z tych wód wymagała innego podejścia czy technik. Uważam, że to właśnie sumy z płytkiej wody są tymi najbardziej wyma…

Piotr Boufał

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Opowieści

Kleń – złote zasady przy srebrnej rybie

Kiedy świadomie zaczęłam łowić klenie, nawet te niewielkie sprawiały mi ogromną radość. Widok wyskakującej do smużaka ryby, budził we mnie ekscytację, którą ciężko opisać. Brodzenie rzeką stało się częścią mojego życia, jednocześnie sprawiając że kontakt z naturą był jeszcze większy. 

Karolina Błaszczak

Kręć się szpulko

Opowieści

Kręć się szpulko

Casting - metoda wędkowania-spinningowania przy pomocy multiplikatora, czyli kołowrotka z ruchomą szpulą. Przez ostatnie lata w Polsce stała się niesamowicie popularna, wyznacza nawet trendy nad wodą. Coraz więcej spinningistów sięga po multiplikatory, wędki z pazurem i próbuje swoich sił. 

Wojciech Szary

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com