nagłówek h1

Piotr Boufał: Podwodny spławik z mono

Podwodny spławik to popularna wśród sumiarzy metoda połowu. Nasz stały współpracownik Piotr Boufał w aktualnym numerze Świata Suma prezentuje jak montuje taki zestaw przy użyciu żyłki mono. 

Dodano: 2018-09-14

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował dla Was Piotrek? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 3/2018, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA. 


POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ NA SWÓJ TELEFON
Aplikacja Android - >>>
TUTAJ<<<
Aplikacja iOS - >>> TUTAJ <<< 
 

Fragment artykułu:

Polscy sumiarze, nawet ci doświadczeni, nie podążają w wielu przypadkach za modą, trendami czy innowacjami. Wielu z nich dalej żyje w przekonaniu, że plecionki górują nad materiałami typu żyłka. Oczywiście zgodzę się z tym stwierdzeniem, tylko jeśli chodzi o plecionki główne, znajdujące się na naszych kołowrotkach. Z przyponami ma się sprawa zupełnie inaczej. Mono jest materiałem o dużo większym współczynniku wytrzymałości na przetarcia, a to dla nas, sumiarzy, chyba jeden z najważniejszych aspektów. Dlaczego ma większą wytrzymałość? Mono zostaje wytworzone w procesie produkcji z materiału, który nie jest w żaden sposób pleciony, jak w przypadku klasycznych plecionek. Jest to jeden, mocny i niezależny materiał. Plecionka natomiast, jak sama nazwa wskazuje, jest pleciona z kilku lub kilkunastu cienkich włókien. Jeśli jedno z tych włókien zostaje naruszone, splot traci zwyczajnie na wytrzymałości.

Polecamy artykuły

Szarpane pstrągi

Opowieści

Szarpane pstrągi

Każdy polski wędkarz interpretuje słowo „szarpak” jednoznacznie. Etymologia tego słowa jasno nam sugeruje i nasuwa niezbyt pozytywne skojarzenia. Niestety, amatorów tej „metody” nad naszymi wodami nie brakuje. Jeśli jednak czytacie ten tekst, by znaleźć sposób, jak wyrwać z wody nakrapian…

Kamil Zaczkiewicz

Najważniejszy jest klimat

Opowieści

Najważniejszy jest klimat

Dobra wyprawa to taka, która pozostawia dobre wspomnienia. Ryby czasem dopisują bardziej, a czasem mniej, jednak to zawsze klimat gra pierwsze skrzypce.

Wojciech Andrzejak

Sumy z płycizny

Opowieści

Sumy z płycizny

Do napisania tego artykułu zmusza mnie odwieczny problem „sumiarzy”, który nieustannie zauważam na portalach społecznościowych, a nawet w realu! Chciałbym, aby ten tekst rozwiał wszelkie wątpliwości związane z łowieniem wąsaczy w płytkiej wodzie. 

Piotr Boufał

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com