nagłówek h1

Paweł Kusy o szwedzkich szczupakach

Zapraszamy do lektury artykułu Pawła Kusego, w którym opisuje tegoroczną majówkę na szwedzkich jeziorach. Długa zimna i gwałtowny skon temperatury – jak wędkarze radzili sobie w takiej sytuacji?

Dodano: 2018-09-11

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował dla Was Paweł? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 3/2018, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA. 


Fragment artykułu:

Wiosna jest jednym z lepszych okresów wędkarskich. Stanowi - zwłaszcza dla spinningistów - wyczekany po zimie moment. Wielu wędkarzy, chcąc wykorzystać możliwie najlepiej tę porę roku, rozpoczyna sezon w Polsce, a od połowy maja wyjeżdża w północne rejony Europy. Tam zwykle wiosna przychodzi znacznie później, stopniowo budząc przyrodę do życia, ale też niejednokrotnie zaskakując wędkarzy opadami śniegu, nocnymi przymrozkami czy obfitymi opadami deszczu. Jednak w tym roku wiosna w Szwecji zaskoczyła wszystkich.

Tydzień przed weekendem majowym w południowej Szwecji dopiero zszedł lód z jezior. W trakcie majówki pierwsze przyjezdne grupy wędkarzy meldowały o bardzo trudnych warunkach, lodowatej wodzie, szczupakach w tarle i przymrozkach. Wyniki wędkarskie były wyjątkowo słabe. Poprawą sytuacji miało być kilka dni ciepła. Jednakże nikt się nie spodziewał, że zamiast wiosny w Szwecji nastąpi od razu lato. Nawet rdzenni mieszkańcy, sięgając daleko pamięcią, nie byli w stanie sobie przypomnieć tak upalnej pogody w maju. Woda w warstwie powierzchniowej, w przeciągu tygodnia, z 6 stopni podgrzała się do 23 stopni Celsjusza, czemu nie towarzyszyło ożywienie się roślinności podwodnej. Bezchmurne niebo, brak wiatru, 28 stopni Celsjusza, bardzo prześwietlona woda przez kilka tygodni sprawiły, że ryby były kompletnie zdezorientowane. W takich warunkach dobranie się do największych drapieżników stało się niezwykle trudne.

 

Polecamy artykuły

Szarpane pstrągi

Opowieści

Szarpane pstrągi

Każdy polski wędkarz interpretuje słowo „szarpak” jednoznacznie. Etymologia tego słowa jasno nam sugeruje i nasuwa niezbyt pozytywne skojarzenia. Niestety, amatorów tej „metody” nad naszymi wodami nie brakuje. Jeśli jednak czytacie ten tekst, by znaleźć sposób, jak wyrwać z wody nakrapian…

Kamil Zaczkiewicz

Najważniejszy jest klimat

Opowieści

Najważniejszy jest klimat

Dobra wyprawa to taka, która pozostawia dobre wspomnienia. Ryby czasem dopisują bardziej, a czasem mniej, jednak to zawsze klimat gra pierwsze skrzypce.

Wojciech Andrzejak

Sumy z płycizny

Opowieści

Sumy z płycizny

Do napisania tego artykułu zmusza mnie odwieczny problem „sumiarzy”, który nieustannie zauważam na portalach społecznościowych, a nawet w realu! Chciałbym, aby ten tekst rozwiał wszelkie wątpliwości związane z łowieniem wąsaczy w płytkiej wodzie. 

Piotr Boufał

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2019 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com