nagłówek h1

Kołowrotek Unicat Knock Out - stworzony na olbrzymy!

Sprzęt sumowy to bardzo specyficzna gałąź wędkarskiego asortymentu. Tu nie ma miejsca na słabe punkty, czy zbędną finezję. Weźmy kołowrotki. Przy konstrukcji tych dedykowanych sumom pójście na skróty czy użycie mniej wytrzymałych materiałów szybko zostanie zweryfikowane w praktyce. Dlatego żadna poważna firma nie pozwoli sobie w tym wypadku na kompromisy, bo fama o skrzywionej osi lub pękniętej korbie w dobie internetu szybko pójdzie w świat.

Dodano: 2020-05-11

Firma Uni Cat to producent sprzętu przeznaczonego do walki z największymi z wąsatych gigantów bardzo dobrze znany i ceniony na rynku. Mają w swoim arsenale wędziska i akcesoria sumowe. W tym kilka mocnych kołowrotków. Dziś chcieliśmy skupić się na nowości na 2020 rok, a mianowicie na kołowrotku Uni Cat Knock Out.

Czytaj również: Sandaczowy dublet!

Jeszcze przed otwarciem pudełka jego ciężar zdradził mi, że to nie zabawka. I nie myliłem się. Wewnątrz znajdowała się naprawdę potężna maszynka. Chłodny dotyk metalu szpuli i masywna korba od razu wzbudzają zaufanie. Wizualnie nie ma fajerwerków, bo też nie o to chodzi. Idziemy w końcu na sumy, a nie na pokaz mody, a nasz kołowrotek ma być wojownikiem, a nie celebrytą. Wykończenie utrzymane w matowej czerni to kwintesencja klasyki – a niczego więcej w zasadzie nie potrzebujemy.

Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości grafitu odpornego na przeciążenia i skręcanie. Odciąża to też nieco tę masywną maszynę. Szpula wykonana jest z podwójnie anodyzowanego, kutego na zimno aluminium. Kołowrotek jest w rozmiarze 10000 więc możemy nawinąć całkiem sporo słusznych rozmiarów linki. Jak podaje producent szpula pomieści 250 metrów linki średnicy 0,50 mm, 180 metrów linki średnicy 0,60 mm oraz 155 m linki średnicy 0,65 mm. Sądzę, że dla większości sumiarzy te wartości są jak najbardziej wystarczające. Gwoli uzupełnienia na szpuli znajduje się jeszcze solidny, prostokątny klips na żyłkę (tudzież plecionkę).

Zajrzyjmy teraz do środka tego „czołgu”. Wyposażony jest w 5 łożysk kulkowych i jedno, wałeczkowe łożysko oporowe. Ale to w zasadzie nic wyjątkowego. Wyjątkowa natomiast jest potężna oś wykonana ze wzmocnionej stali o grubości 6,5 mm! Daje nam to pewność, że podczas walki z ponad 2 metrowym sumem prędzej zawiodą nasze mięśnie niż główna oś kołowrotka! Przełożenie wynosi 4,6:1, a nad kontrolą podczas holu czuwa precyzyjny przedni hamulec.

Grafitowy rotor ma stylową perforację, przez którą widać nieco potężną oś. Kabłąk oraz rolka prowadząca są powiększone i wzmocnione. W końcu nie będą nawijać pajęczyny, tylko grube linki i to pod potężnym przeciążeniem. Całość waży 775 gram, ale pracuje bardzo płynnie i zaskakująco lekko. Po podpięciu do solidnej sumowej wędki czuć równowagę, jednocześnie mając świadomość jego mocy i potęgi.

Sum to prawdziwa podwodny potwór, niemający sobie równych jeśli chodzi o siłę, wielkość i waleczność. A do pokonania bestii najlepsza będzie inna bestia, równie mocna i drapieżna. Unicat Knock Out to właśnie taka bestia w naszej służbie. Maszyna, która nie zwiedzie nad wodą bo stworzona jest do poskramiania największych sumów!

Polecamy artykuły

Zestaw na dwójkę z plusem

Opowieści

Zestaw na dwójkę z plusem

Udostępniając w internecie zdjęcia z wielkimi sumami spotykam się z rozmaitymi komentarzami. Poza garstką wyjadaczy w łowieniu wielkich wąsaczy zdjęcia oglądają również amatorzy. Głównie to od nich dostaję masę zapytań sprzętowych.

Piotr Bryling

Jesień nad nizinną rzeką

Opowieści

Jesień nad nizinną rzeką

Minął czas letnich łowów, choć wcale nie upłynął on pod znakiem wszechobecnych niżówek. Częste zmiany pogody, lokalne, obfite opady, wahania temperatury wody i poziomu rzek spowodowały, że ryby bardzo często były zmuszane zmieniać swoje stanowiska, co mocno wpłynęło na ich aktywność. Liczę, że nadchodząca wielki…

Kamil Zaczkiewicz

Kleń, na letnią posuchę

Opowieści

Kleń, na letnią posuchę

Tegoroczny sezon wędkarski jest bardzo dziwny. Najpierw pstrągowe i trociowe eskapady przerywała nam pandemia i zakazy. Następnie bardzo mieszana pogoda pokrzyżowała miłosne igraszki wielu gatunkom ryb.

Wojciech Jabłonowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2021 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com