nagłówek h1

Czy sum może się zadławić ?

W ostatnich sezonach w internecie pojawia się wiele fotografii z martwymi sumami z różnymi przedmiotami w pyskach. Wędkarze zadają wiele pytań, czy jest to możliwe ? A może to tylko fotomontaż ?

Dodano: 2017-02-20

Nie od dzisiaj wiadomo, że sumy to bardzo żarłoczne drapieżniki. W agresji potrafią zaatakować niemal każde stworzenie wodne. Ich wielkie, szerokie paszcze, są w stanie pomieścić naprawdę wielkich rozmiarów obiekty. Wielokrotnie karpiarze informują sumiarzy o pogryzionych karpiach nawet powyżej 5kg! Łatwo więc sobie wyobrazić, że nie należą do wybrednych. Jednak czy są w stanie same zaatakować obiekt wielkości piłki ? Oczywiście, że tak! Wolno dryfująca piłka lub okrągły obiekt wyglądem przypomina najwyzczajniej ptactwo wodne. Dlaczego jednak się nimi dławią ? Zasada jest bardzo podobna do przypadków wsadzenia sobie w buzię zwykłej żarówki ( PROSIMY NIE SPRAWDZAĆ ). Piłka natomiast w połączeniu z drobnej wielkości, ostrymi ząbkami sumów powodują to, że ryba nie jest w stanie wypluć jej z paszczy, ze względu na maksymalne otwarcie pyska wąsów.

Apelujemy więc do wszystkich wędkarzy i nie tylko. Nie śmiećmy nad naszymi wodami! Zabierajcie z łowiska butelki, puszki, stare żyłki. Tutaj nie chodzi tylko o wygląd i krajobraz nad wodą, ale życie stworzeń tam żyjących.

 

Polecamy artykuły

Zestaw na dwójkę z plusem

Opowieści

Zestaw na dwójkę z plusem

Udostępniając w internecie zdjęcia z wielkimi sumami spotykam się z rozmaitymi komentarzami. Poza garstką wyjadaczy w łowieniu wielkich wąsaczy zdjęcia oglądają również amatorzy. Głównie to od nich dostaję masę zapytań sprzętowych.

Piotr Bryling

Jesień nad nizinną rzeką

Opowieści

Jesień nad nizinną rzeką

Minął czas letnich łowów, choć wcale nie upłynął on pod znakiem wszechobecnych niżówek. Częste zmiany pogody, lokalne, obfite opady, wahania temperatury wody i poziomu rzek spowodowały, że ryby bardzo często były zmuszane zmieniać swoje stanowiska, co mocno wpłynęło na ich aktywność. Liczę, że nadchodząca wielki…

Kamil Zaczkiewicz

Kleń, na letnią posuchę

Opowieści

Kleń, na letnią posuchę

Tegoroczny sezon wędkarski jest bardzo dziwny. Najpierw pstrągowe i trociowe eskapady przerywała nam pandemia i zakazy. Następnie bardzo mieszana pogoda pokrzyżowała miłosne igraszki wielu gatunkom ryb.

Wojciech Jabłonowski

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017-2021 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com