nagłówek h1

Sumowe porady

Przegląd woblerów sumowych do trollingu

Każdy wędkarz, łowiący w trollingu sumowym, ma swoje woblerowe pewniaki i posiada swoją tajną broń na daną wodę. Trollingowe wędkarstwo sumowe swój największy boom i rozkwit miało gdzieś w okolicach roku 2012 i z każdym kolejnym rokiem przybywało przynęt przeznaczonych do łowienia sumów tą metodą. Rynek woblerów trollingowych przeznaczonych do połowu sumów jest na tyle dobrze rozwinięty, że każdy może znaleźć coś dla siebie i dostosować przynęty do swojej wody.  

Z sentymentem przypominam sobie początki trollingu sumowego w Polsce, gdzie niejednokrotnie łowiono woblerami nieprzystosowanymi do połowu, ale przede wszystkim holu tych mocnych ryb. Woblery w dużym nurcie robiły kółka za pontonem, nie trzymały się w nurcie, a podczas holu łamały się w pół, wypadały stery, urywały się oczka. Było ciężko, ale - jak wiemy - rynek nie lubi pustki i wiele firm zaczęło wypuszczać swoje sztuczne przynęty przeznaczone do tej jakże ciekawej metody łowienia sumów. Chciałbym przedstawić wam woblery sumowe, których używam podczas trollingu. Nie będzie to żaden ranking, tylko alfabetyczne zestawienie woblerów, które według mnie są odpowiednie do połowu suma. Z pewnością kilka dobrych woblerów pominąłem, ale głównie dlatego, że nie sposób sprawdzić wszystkie oraz że moje wiaderko z przynętami ma określoną pojemność. Opisywane parametry, takie jak głębokość schodzenia czy rodzaj ryb, jakie się na nie łowi, są wyszczególnione na podstawie moich doświadczeń i dla mojej plecionki 0,36 PowerPro z przyponem firmy MAXX 35 kg o długości 50 cm i przy moim sposobie ich prowadzenia, czyli prędkość od 2 do 5 km/h. To całkiem możliwe, że u was te parametry mogą być inne, choć nie powinny znacząco odbiegać od moich. Woblery zbroję tylko w kotwicę ST46 Owner oraz kółka łącznikowe 7 mm Kamatsu extra strong. Celowo nie opisuję kolorów czy wzorów, na jakie łowię, gdyż nie przykładam do tego dużej wagi. W zestawieniu tym oznaczyłem ryby, jakie najczęściej łowię na dany wobler i przyjąłem, że ryby małe to sumy do 120 cm, ryby średnie to ryby od 120 cm do 160 cm, a ryby duże to 160 cm i większe.

 

 

Mateusz Frankiewicz
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie woblery są skuteczne podczas trollingu
  • czym się kierować przy doborze odpowiedniego woblera
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Peter Merkel gościem Zebco Europe na Rybomanii

Peter Merkel gościem Zebco Europe na Rybomanii
Dodano: 2019-01-23

Black Cat Polska ujawnił nazwisko swojego gościa podczas zbliżającej się Rybomanii. Będzie nim jeden z głównych testerów marki – Peter Merkel. Odpowiedzialny za stworzenie serii Wild Cat'z.  Komunikat Black Cat: Od kilku lat wędkarstwo sumowe staje w Polsce się coraz popularniejsze. Zauważamy ten trend…

Sumy z płycizny – Piotr Boufał

Sumy z płycizny – Piotr Boufał
Dodano: 2019-01-22

Często słysząc „sum”, mamy przed oczami rybę trzymającą się głębokich części łowiska. Piotr Boufał w swoim artykule rozprawia się z tym … no właśnie - mitem?  Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował dla Was Piotrek? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 1/2019,…

Lista wystawców Rybomanii

Lista wystawców Rybomanii
Dodano: 2019-01-20

Organizator targów Rybomania ogłosił już listę firm, które będziecie mogli spotkać w Poznaniu, wśród nich znajdziecie m.in. takie marki jak Okuma, DAM, Black Cat wiele innych. Szczegóły wkrótce. 

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com