nagłówek h1

Sumowe porady

Pozyskiwanie i przetrzymywanie żywców

Pozyskiwanie i przewożenie żywców nad wodę nie wiąże się jedynie z łowieniem sumów. Jeżdżąc na szczupaki czy na sandacze, też często najpierw jechałem nad pobliskie bajorko, by nałowić karasi i kiełbi i mieć nad wodą spokojną głowę. Przewożone tak karaski w bańce po mleku były w na tyle dobrej kondycji, że nie zaprzątałem sobie głowy dogadzaniem im, a gdy chciałem je przetrzymać dłużej, wpuszczałem je po prostu do studni, gdzie żyły sobie latami. Z żywcami sumowymi jest większy problem, bo ryby są większe, przez co bardziej narażone na uszkodzenia.  

Kiedyś mój kolega powiedział mi, że aby móc łowić dużo sumów, to musimy wyrobić w sobie umiejętność ciągłego pozyskiwania żywców. Przerobiłem już wszystkie etapy ich zdobywania począwszy od łowienia zaraz przed zasiadką, przez bieganie po brzegu i odkupywanie ryb od wędkarzy, po kupowanie „żywej ryby” w drodze na wyprawę. Mimo że w 90% udawało się cokolwiek założyć na zestaw, to czasami zdarzały się i takie wyprawy, gdzie albo wywózkę zestawów robiliśmy na jakiś lichych krąpiach o godzinie 23.00, bo do końca liczyliśmy, że coś weźmie większego, albo noc mieliśmy straconą. W końcu doszedłem do wniosku, że muszę u siebie w domu uruchomić zbiornik do przetrzymywania żywców, by móc skupić się na łowieniu sumów, a nie na szukaniu żywców. Porady i wnioski z tego tekstu są tylko moimi wnioskami i spostrzeżeniami, więc każdy musi je dostosować do swojego łowiska, przepisów i przede wszystkim sposobu łowienia.

 

Mateusz Frankiewicz
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak gromadzić i pozyskiwać żywce na swój użytek
  • jak się do tego przygotować
  • jak przewozić żywce
  • jak karmić
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Vertical – jak przygotować zestaw?

Vertical – jak przygotować zestaw?
Dodano: 2018-12-13

Vertical to bardzo popularna metoda łowienia sumów. Zapraszamy więc do zapoznania się z filmem Marcina Wieczorka, w którym krok po kroku tłumaczy jak przygotować odpowiedni zestaw.  Marcin Wieczorek o filmie:  Film przedstawia zestaw do połowu sumów metodą VERTICAL. Metoda w Polsce jest zakazana…

Rybomania w Warszawie w obiektywie Świata Suma

Rybomania w Warszawie w obiektywie Świata Suma
Dodano: 2018-12-11

W dniach od 8 do 9 grudnia w warszawskim Global Expo odbyła się pierwsza w tym mieście edycja targów Rybomania. Impreza zgromadziła przedstawicieli różnych dziedzin wędkarstwa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą fotorelacją.  W hali Global Expo spotkaliśmy sklepy, dystrybutorów i producentów…

Planery – Savage Gear

Planery – Savage Gear
Dodano: 2018-12-10

Zapraszamy na krótką prezentację planerów od firmy Savage Gear. Sebastian Rzytki w kilku słowach opisuje czym charakteryzuje się ten produkt. Planery są bardzo przydatne podczas wędkowania z trollingu. W poniższym filmie Sebastian Rzytki, członek proteam Savage Gear nakreśla zalety tego produktu. 

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com