nagłówek h1

Sumowe porady

Podwodny spławik z Mono

Materiały przeponowe to niezwykle istotne elementy w naszych zestawach końcowych. Wielokrotnie spotykam się z pytaniami, z jakiej plecionki powinien być wykonany? I dzisiaj ja zadaję pytanie, dlaczego plecionka, a nie Mono?  

Polscy sumiarze, nawet ci doświadczeni, nie podążają w wielu przypadkach za modą, trendami czy innowacjami. Wielu z nich dalej żyje w przekonaniu, że plecionki górują nad materiałami typu żyłka. Oczywiście zgodzę się z tym stwierdzeniem, tylko jeśli chodzi o plecionki główne, znajdujące się na naszych kołowrotkach. Z przyponami ma się sprawa zupełnie inaczej. Mono jest materiałem o dużo większym współczynniku wytrzymałości na przetarcia, a to dla nas, sumiarzy, chyba jeden z najważniejszych aspektów. Dlaczego ma większą wytrzymałość? Mono zostaje wytworzone w procesie produkcji z materiału, który nie jest w żaden sposób pleciony, jak w przypadku klasycznych plecionek. Jest to jeden, mocny i niezależny materiał. Plecionka natomiast, jak sama nazwa wskazuje, jest pleciona z kilku lub kilkunastu cienkich włókien. Jeśli jedno z tych włókien zostaje naruszone, splot traci zwyczajnie na wytrzymałości.

 

Piotr Boufał
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak stworzyć zestaw z żyłką mono
  • jak zawiązać krętlik na żyłce mono
  • jak zawiązać żywcowy zestaw
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Vertical – jak przygotować zestaw?

Vertical – jak przygotować zestaw?
Dodano: 2018-12-13

Vertical to bardzo popularna metoda łowienia sumów. Zapraszamy więc do zapoznania się z filmem Marcina Wieczorka, w którym krok po kroku tłumaczy jak przygotować odpowiedni zestaw.  Marcin Wieczorek o filmie:  Film przedstawia zestaw do połowu sumów metodą VERTICAL. Metoda w Polsce jest zakazana…

Rybomania w Warszawie w obiektywie Świata Suma

Rybomania w Warszawie w obiektywie Świata Suma
Dodano: 2018-12-11

W dniach od 8 do 9 grudnia w warszawskim Global Expo odbyła się pierwsza w tym mieście edycja targów Rybomania. Impreza zgromadziła przedstawicieli różnych dziedzin wędkarstwa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą fotorelacją.  W hali Global Expo spotkaliśmy sklepy, dystrybutorów i producentów…

Planery – Savage Gear

Planery – Savage Gear
Dodano: 2018-12-10

Zapraszamy na krótką prezentację planerów od firmy Savage Gear. Sebastian Rzytki w kilku słowach opisuje czym charakteryzuje się ten produkt. Planery są bardzo przydatne podczas wędkowania z trollingu. W poniższym filmie Sebastian Rzytki, członek proteam Savage Gear nakreśla zalety tego produktu. 

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com