nagłówek h1

Sumowe porady

Podwodny spławik

Ostatnie lata poświęciłem wędkarstwu sumowemu. Można powiedzieć, że właśnie tej rybie oddałem serce i wpadłem w totalne uzależnienie od niej. Skoro już jakoś przetrwałem zimę, przyszła pora opracować strategię na zbliżający się sezon.  

Kiedy zaczynałem moją przygodę sumową, presja nastawiona na ten gatunek nie była tak olbrzymia jak teraz, a złowienie potężnej ryby było dużo prostsze. Patrząc wstecz, mogę przyznać, że miałem olbrzymie szczęście, ponieważ na kilku dużych zaporówkach byłem pierwszy, łowiąc aktywnie. Nigdy nie zapomnę tych pięknych chwil, choć wiem, że to już niestety nie powróci. Nie zwalniając tempa, szukam coraz nowszych i bardziej skutecznych metod na moich ulubionych rzekach i zbiornikach.

W czasach, gdy coraz częściej wody stają się bezmyślnie „przekwoczone”, odgłos kwoka kojarzy się sumowi z niebezpieczeństwem. Dlatego też nadszedł czas, aby zastawić pułapki na brzegu lub spędzić noc na łodzi. Metodę stacjonarną podzielić można na: zrywkę z boją, podwiązkę oraz coraz częściej stosowany i bardzo skuteczny spławik podwodny, któremu poświęcę ten artykuł. Profesjonalna stacjonarka nie jest prosta, wymaga ogromnego zaangażowania. To prawdziwy „hardcore” i ciągła walka z różnymi przeciwnościami. Nieustające problemy z żywcami, szczególnie z tym, żeby je utrzymać przy życiu, uciążliwe rowerki wodne, skutery, motorówki oraz pogoda łatwo mogą pokrzyżować nam plany. Każdy wędkarz, który próbował zmierzyć się z tą metodą, wie, o czym piszę. Za to moment, gdy kij się prostuje, kiedy zrywka „strzeli”, może sprawić, że zapomnimy na chwilę o wszystkim.

 

Karol Lasota
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • gdzie stosować metodę z podwodnym spławikiem
  • jak zbudować zestaw na rzekę, jezioro
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Mikado AMOK

Mikado AMOK
Dodano: 2018-07-12

Firma Mikado to producent sprzętu do praktycznie każdej metody. Początki firmy datowane są na 1989 r. Dzisiaj zaprezentujemy Wam kołowrotek sumowy o nazwie AMOK.  Amok to uniwersalny sprzęt, który można stosować do różnych metod połowu suma, począwszy od spinningu, przez łowienie z łodzi po stacjonarkę.…

300 cm marlin w rękach Karoliny Błaszczak

300 cm marlin w rękach Karoliny Błaszczak
Dodano: 2018-07-11

W aktualnym wydaniu Świata Suma Karolina Błaszczak opowiedziała o swojej przygodzie na Malediwach, podczas której pokonała wspaniałego marlina. Dzisiaj prezentujemy filmową relację z tej wyprawy.  

Dwóch facetów, jedna łódź – podróż trwa

Dwóch facetów, jedna łódź – podróż trwa
Dodano: 2018-07-10

Ciekawy materiał znajdujący się na kanale Zebco Europe relacjonujący wyprawę na wąsatego króla wody.  "Dwóch facetów, jedna łódź – podróż trwa" to tytuł filmu, który możecie zobaczyć na kanale Zebco Europe, który posiada w swojej ofercie sumową markę Black…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com