nagłówek h1

Sumowe porady

Podwodny spławik

Ostatnie lata poświęciłem wędkarstwu sumowemu. Można powiedzieć, że właśnie tej rybie oddałem serce i wpadłem w totalne uzależnienie od niej. Skoro już jakoś przetrwałem zimę, przyszła pora opracować strategię na zbliżający się sezon.  

Kiedy zaczynałem moją przygodę sumową, presja nastawiona na ten gatunek nie była tak olbrzymia jak teraz, a złowienie potężnej ryby było dużo prostsze. Patrząc wstecz, mogę przyznać, że miałem olbrzymie szczęście, ponieważ na kilku dużych zaporówkach byłem pierwszy, łowiąc aktywnie. Nigdy nie zapomnę tych pięknych chwil, choć wiem, że to już niestety nie powróci. Nie zwalniając tempa, szukam coraz nowszych i bardziej skutecznych metod na moich ulubionych rzekach i zbiornikach.

W czasach, gdy coraz częściej wody stają się bezmyślnie „przekwoczone”, odgłos kwoka kojarzy się sumowi z niebezpieczeństwem. Dlatego też nadszedł czas, aby zastawić pułapki na brzegu lub spędzić noc na łodzi. Metodę stacjonarną podzielić można na: zrywkę z boją, podwiązkę oraz coraz częściej stosowany i bardzo skuteczny spławik podwodny, któremu poświęcę ten artykuł. Profesjonalna stacjonarka nie jest prosta, wymaga ogromnego zaangażowania. To prawdziwy „hardcore” i ciągła walka z różnymi przeciwnościami. Nieustające problemy z żywcami, szczególnie z tym, żeby je utrzymać przy życiu, uciążliwe rowerki wodne, skutery, motorówki oraz pogoda łatwo mogą pokrzyżować nam plany. Każdy wędkarz, który próbował zmierzyć się z tą metodą, wie, o czym piszę. Za to moment, gdy kij się prostuje, kiedy zrywka „strzeli”, może sprawić, że zapomnimy na chwilę o wszystkim.

 

Karol Lasota
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • gdzie stosować metodę z podwodnym spławikiem
  • jak zbudować zestaw na rzekę, jezioro
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Muchowe pstrągi zza oceanu

Muchowe pstrągi zza oceanu
Dodano: 2018-09-23

Zapraszamy do zobaczenia świetnie zrealizowanego filmu o połowach pstrągów. W materiale zobaczycie piękne ryby, wspaniałe zdjęcia i do tego pozytywnie nastrajającą muzykę.  Na kanale Catch Magazine można znaleźć film o muchowej wyprawie na pstrągi.

Dwóch facetów, jedna łódź – podróż trwa

Dwóch facetów, jedna łódź – podróż trwa
Dodano: 2018-09-21

Ciekawy materiał znajdujący się na kanale Zebco Europe relacjonujący wyprawę na wąsatego króla wody.  "Dwóch facetów, jedna łódź – podróż trwa" to tytuł filmu, który możecie zobaczyć na kanale Zebco Europe, który posiada w swojej ofercie sumową markę Black…

Ponownie Zeck Polska w natarciu

Ponownie Zeck Polska w natarciu
Dodano: 2018-09-20

Ledwie 18 września pisaliśmy o jednym świetnym połowie członka Zeck Polska, a już chłopaki chwalą się połowem Łukasza Karlińskiego. Informacja ze strony Zeck Fishing Sales Polska Jesień to czas wielkich ryb, zbliża się dużymi krokami, można powiedzieć, że już jest pod drzwiami. Członek naszego polskiego zespołu Łukasz Karliński…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com