nagłówek h1

Sumowe porady

Podwodny spławik

Ostatnie lata poświęciłem wędkarstwu sumowemu. Można powiedzieć, że właśnie tej rybie oddałem serce i wpadłem w totalne uzależnienie od niej. Skoro już jakoś przetrwałem zimę, przyszła pora opracować strategię na zbliżający się sezon.  

Kiedy zaczynałem moją przygodę sumową, presja nastawiona na ten gatunek nie była tak olbrzymia jak teraz, a złowienie potężnej ryby było dużo prostsze. Patrząc wstecz, mogę przyznać, że miałem olbrzymie szczęście, ponieważ na kilku dużych zaporówkach byłem pierwszy, łowiąc aktywnie. Nigdy nie zapomnę tych pięknych chwil, choć wiem, że to już niestety nie powróci. Nie zwalniając tempa, szukam coraz nowszych i bardziej skutecznych metod na moich ulubionych rzekach i zbiornikach.

W czasach, gdy coraz częściej wody stają się bezmyślnie „przekwoczone”, odgłos kwoka kojarzy się sumowi z niebezpieczeństwem. Dlatego też nadszedł czas, aby zastawić pułapki na brzegu lub spędzić noc na łodzi. Metodę stacjonarną podzielić można na: zrywkę z boją, podwiązkę oraz coraz częściej stosowany i bardzo skuteczny spławik podwodny, któremu poświęcę ten artykuł. Profesjonalna stacjonarka nie jest prosta, wymaga ogromnego zaangażowania. To prawdziwy „hardcore” i ciągła walka z różnymi przeciwnościami. Nieustające problemy z żywcami, szczególnie z tym, żeby je utrzymać przy życiu, uciążliwe rowerki wodne, skutery, motorówki oraz pogoda łatwo mogą pokrzyżować nam plany. Każdy wędkarz, który próbował zmierzyć się z tą metodą, wie, o czym piszę. Za to moment, gdy kij się prostuje, kiedy zrywka „strzeli”, może sprawić, że zapomnimy na chwilę o wszystkim.

 

Karol Lasota
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • gdzie stosować metodę z podwodnym spławikiem
  • jak zbudować zestaw na rzekę, jezioro
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Daiwa Fuego

Daiwa Fuego
Dodano: 2018-05-25

Nowość w ofercie firmy Daiwa. Kompaktowy i jednocześnie mocny kołowrotek stworzony w technologi LT.  Ciekawa propozycja dla spininngistów, czyli Daiwa Fugo. Kołowrotek mieści 150 metrów żyłki o średnicy 0,20 mm. Jego masa to 205 g przy rozmiarz 2500, a przełożenie 5.2:1.  

Słowacki sum Szymona Gołby

Słowacki sum Szymona Gołby
Dodano: 2018-05-23

Zachęcamy do przesyłania swoich relacji oraz publikacji ich w dziale blogi. Dzisiaj prezentujemy materiał Szymona Gołby, w którym opowiada o słowackiej przygodzie.  Jednym z moich ulubionych łowisk sumowych jest duża zaporówka położona niedaleko Polskiej granicy na terenie Słowacji. Odwiedzam ją w każdej…

Rio Hondo - Rafał Stasiak

Rio Hondo - Rafał Stasiak
Dodano: 2018-05-22

Niesamowita przygoda jaką przeżył Rafał Stasiak. Podczas ekspedycji do Ameryki Południowej miał okazję kilka razy wędkować. Z jakimi efektami?  Amazonka - na sam dźwięk tej nazwy wędkarska fantazja zaczyna szaleć. Rafał Stasiak wraz z polską ekspedycją brał udział w projekcie mającym na celu poznanie dotąd dziewiczych…

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com