nagłówek h1

Poza sezonem

Miętus wieczorową porą

Wędkarze bojący się zimna oraz łowienia przy blasku księżyca mogą od razu odpuścić sobie przygodę z miętusem. Jest to bowiem ryba zimnolubna i aktywna głównie nocą. Warto uzbroić się w termos z gorącą herbatą, ciepłe ubranie i wykorzystać wolny wieczór na miętusową zasiadkę. Wytrwałym wędkarzom branie miętusa z pewnością wynagrodzi poświęcenie, z jakim wiąże się łowienie w ekstremalnych warunkach.

Podczas mojej wieloletniej przygody z wędkarstwem miętusy nie były obiektem moich westchnień. Śmiem przyznać, że moja wiedza na temat tego jedynego słodkowodnego przedstawiciela dorszowatych opierała się wyłącznie na opowieściach poznanych podczas zasiadek starszych z naszej wędkarskiej braci. Bardzo lubiłam ich słuchać. Szczególnie o tych rekordowych sztukach łowionych przed laty. To rozbudziło moją ciekawość i zapragnęłam dowiedzieć się o tej rybie jak najwięcej. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że informacji o „marmurkach” znalazłam naprawdę niewiele. Większość z nich się powtarzała lub opierała głównie na niesamowitych walorach smakowych mięsa. Zapewne jest to spowodowane tym, że jest to ryba zapomniana przez wędkarzy. No bo niby, co w niej takiego niesamowitego? Nie dorasta do pokaźnych rozmiarów, sam hol też raczej nie jest spektakularny w porównaniu do chociażby szczupakowych „świec”, ale przede wszystkim to drapieżnik, który lubi zimno, które może odstraszać. Mnie wcale to nie zniechęciło, a wręcz przeciwnie podsyciło ciekawość. Jednak na przygodę z miętusem musiałam jeszcze poczekać.

 

 

Karolina Błaszczak
Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak przechytrzyć miętusy?
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.

Aktualności

Peter Merkel gościem Zebco Europe na Rybomanii

Peter Merkel gościem Zebco Europe na Rybomanii
Dodano: 2019-01-23

Black Cat Polska ujawnił nazwisko swojego gościa podczas zbliżającej się Rybomanii. Będzie nim jeden z głównych testerów marki – Peter Merkel. Odpowiedzialny za stworzenie serii Wild Cat'z.  Komunikat Black Cat: Od kilku lat wędkarstwo sumowe staje w Polsce się coraz popularniejsze. Zauważamy ten trend…

Sumy z płycizny – Piotr Boufał

Sumy z płycizny – Piotr Boufał
Dodano: 2019-01-22

Często słysząc „sum”, mamy przed oczami rybę trzymającą się głębokich części łowiska. Piotr Boufał w swoim artykule rozprawia się z tym … no właśnie - mitem?  Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował dla Was Piotrek? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 1/2019,…

Lista wystawców Rybomanii

Lista wystawców Rybomanii
Dodano: 2019-01-20

Organizator targów Rybomania ogłosił już listę firm, które będziecie mogli spotkać w Poznaniu, wśród nich znajdziecie m.in. takie marki jak Okuma, DAM, Black Cat wiele innych. Szczegóły wkrótce. 

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com