nagłówek h1

Paweł Kusy o szwedzkich szczupakach

Zapraszamy do lektury artykułu Pawła Kusego, w którym opisuje tegoroczną majówkę na szwedzkich jeziorach. Długa zimna i gwałtowny skon temperatury – jak wędkarze radzili sobie w takiej sytuacji?

Dodano: 2018-09-11

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował dla Was Paweł? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Suma 3/2018, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA. 


Fragment artykułu:

Wiosna jest jednym z lepszych okresów wędkarskich. Stanowi - zwłaszcza dla spinningistów - wyczekany po zimie moment. Wielu wędkarzy, chcąc wykorzystać możliwie najlepiej tę porę roku, rozpoczyna sezon w Polsce, a od połowy maja wyjeżdża w północne rejony Europy. Tam zwykle wiosna przychodzi znacznie później, stopniowo budząc przyrodę do życia, ale też niejednokrotnie zaskakując wędkarzy opadami śniegu, nocnymi przymrozkami czy obfitymi opadami deszczu. Jednak w tym roku wiosna w Szwecji zaskoczyła wszystkich.

Tydzień przed weekendem majowym w południowej Szwecji dopiero zszedł lód z jezior. W trakcie majówki pierwsze przyjezdne grupy wędkarzy meldowały o bardzo trudnych warunkach, lodowatej wodzie, szczupakach w tarle i przymrozkach. Wyniki wędkarskie były wyjątkowo słabe. Poprawą sytuacji miało być kilka dni ciepła. Jednakże nikt się nie spodziewał, że zamiast wiosny w Szwecji nastąpi od razu lato. Nawet rdzenni mieszkańcy, sięgając daleko pamięcią, nie byli w stanie sobie przypomnieć tak upalnej pogody w maju. Woda w warstwie powierzchniowej, w przeciągu tygodnia, z 6 stopni podgrzała się do 23 stopni Celsjusza, czemu nie towarzyszyło ożywienie się roślinności podwodnej. Bezchmurne niebo, brak wiatru, 28 stopni Celsjusza, bardzo prześwietlona woda przez kilka tygodni sprawiły, że ryby były kompletnie zdezorientowane. W takich warunkach dobranie się do największych drapieżników stało się niezwykle trudne.

 

Polecamy artykuły

Przechytrzyć wąsatego

Opowieści

Przechytrzyć wąsatego

Na liście pożądanych przeze mnie gatunków ryb, które od dawna chciałam złowić, znajdował się duży sum. Doskonale wiedziałam, jak waleczne potrafią być wąsacze, ponieważ w poprzednich latach złowiłam kilka mniejszych okazów, które bardzo mnie zaskoczyły swoją siłą. Nie mogłam więc wytrzymać i zdecyd…

Kasia Kozłowska

Jesienne sumy

Opowieści

Jesienne sumy

Jesień tego roku, tak jak i lato, była niesamowicie piękna. Jak przystało na prawdziwe polskie społeczeństwo, są grupy, które są z tego powodu niezadowolone.  

Rafał Stasiak

Przegląd woblerów sumowych do trollingu

Sumowe porady

Przegląd woblerów sumowych do trollingu

Każdy wędkarz, łowiący w trollingu sumowym, ma swoje woblerowe pewniaki i posiada swoją tajną broń na daną wodę. Trollingowe wędkarstwo sumowe swój największy boom i rozkwit miało gdzieś w okolicach roku 2012 i z każdym kolejnym rokiem przybywało przynęt przeznaczonych do łowienia sumów tą metodą. Rynek wobler&o…

Mateusz Frankiewicz

Portal wszystkich łowców sumów.
© 2017 Wydawnictwo AS PRO MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonanie erykszolc.com